Већ данима у јавном политичком дискурсу нема ни ријечи о афери "Виадукт", што никога не изненађује будући да дуг од 112 милиона марака, увећан за камате које расту из дана у дан, неће плаћати они, него грађани.
О овом случају се мјесецима уназад говорило на сва звона, а онда је настао мук, који влада од 19. јуна, када је било јавно саслушање пред члановима Комисије за борбу против корупције и Комисије за финансије и буџет Представничког дома парламента БиХ, на којем је главни тужилац Тужилаштва БиХ Миланко Кајганић рекао да су они, у оквиру предмета који имају у раду, саслушали поједине правобраниоце.
- С обзиром на то да неизвршавање пресуде представља кривично дјело, у Тужилаштву БиХ је формиран предмет по пријави законских заступника 'Виадукта' због неизвршења наведене пресуде и пријављени су чланови Вијећа министара и чланови Предсједништва БиХ - рекао је Кајганић.
Шта смо закључили из Кајганићеве тврдње? Тужилаштво БиХ, дакле, не истражује зашто је дошло до ове афере, него зашто БиХ није исплатила паре "Виадукту".
Подсјећања ради, концесија у случају "Виадукт" ће грађане Српске коштати више од 112 милиона марака. Рок за измирење дуга према словеначком "Виадукту" истекао је, што значи да ће БиХ, тачније Српска, на основни дуг од око 110 милиона КМ морати да плати и камате, које засад износе више од два милиона КМ. Српска ће, наиме, морати словеначкој компанији да исплати одштету због раскида уговора о концесији за изградњу хидроцентрала на Врбасу.
Бранислав Бореновић, предсједавајући Комисије за борбу против корупције, каже да данас имамо институционално ћутање од стране кључних политичких личности у овој земљи као да је један дио њих, "а морао је бити", уплетен у све ове малверзације.
- Што је најжалосније и потпуно је јасно: то ће бити плаћено из народног буџета. У питању је регионална муљажа, у којој сигурно има домаће примјесе, од стране вјероватно појединаца у политичким елитама ове земље - навео је Бореновић у изјави за "Независне новине".
Он каже да се због случаја "Виадукт" мора покренути опсежна истрага.
- Ми ћемо тражити сљедеће седмице на сједници Представничког дома: правосуђе се мора покренути, мора се покренути озбиљна истражна радња према свима. Похапсити све те барабе, без обзира на то да ли се налазе у институцијама, у концесионарима, у правосуђу - поручује Бореновић.
Економисти кажу да је кључни разлог због којег имамо ћутање врло једноставан, иако трагичан: "Није их брига јер тај новац нису они зарадили и плаћају га грађани и привреда".
- А они се осјећају потпуно спокојно да лично неће ни за шта одговарати ни материјално, а поготово не затворски. Ово важи за апсолутно све стране, неовисно од тога ко је дуг створио. Додатни ниво проблема су они који су најдиректније узроковали и покретање арбитраже и губитак поступка и одбијање нагодбе и избјегавање плаћања када је дуг био далеко мањи, а за које постоје и сумње да то нису учинили наивно, него свјесно, ради неког сасвим незаконитог интереса или договора с 'Виадуктом' или адвокатима. За ово, наравно, нема јавно доступних доказа, али не би било никакво изненађење да се једног дана потврди, ако ико то озбиљно истражи - каже економиста Игор Гавран.
Трећи ниво је, додаје он, то што поједини чак сада "планирају нове потпуно апсурдне законе којима би било забрањено и истраживати њихове поступке и оптужити их за било шта и ухапсити, односно да се трајно заштите од сваке одговорности и буквално себе ставе изван оквира закона".
- Ако имамо таква размишљања и конкретне планове - онда је то опет као зачарани круг, потицај свима у ланцу да рачунају да никад неће одговарати за штету нанесену јавном новцу, односно грађанима и привреди, те самим тиме овако и поступају. Ево, видимо како су у ФБиХ уз бескрајно бахате коментаре нанизали поскупљења за грађане и привреду, а неће им бити мрско повећавати и порезе да покривају своје неуспјехе. Дакле, не очекујем никакве промјене с обзиром на то да је грађанима изгледа све ово супер јер не показују на изборима ни јавно да им се то не допада - каже Гавран за "Независне новине".