Замјеник предсједника Предсједништва Борачке организације "Илиџански борац" Горан Шехова упозорио је на озбиљан проблем политизације образовног система, истичући да се на руководеће позиције у школама постављају политички подобни, а не стручни људи.
Како је навео, посљедице овакве праксе већ су видљиве и могу имати дугорочне посљедице на образовни систем.
- Највише трпе ученици, родитељи и наставно особље. Умјесто да се бирају најкомпетентнији кадрови, на челне позиције долазе људи без потребних квалификација, али са политичким залеђем. Ја сам против тога да просвјетни радници, професори и љекари буду дио политичких странака јер то урушава систем – истакао је Шеховац на конференцију за новинаре која је одржана поводом именовања Милице Вуковић на мјесто директора Основне школе „Петар Петровић Његош“ у Источној Илиџи.
Шеховац је навео да је досадашњи директор те основне школе Драган Јововић богате професионалне и животне биографије, те да су његове компетенције, тврди, занемарене у корист политички подобне особе.
- Имамо борца прве категорије, човјека који се борио у Игманској бригади и који је доказано способан да води једну овакву васпитно-образовну установу. Ипак, њему мјеста нема, док други, мање способни, добијају прилику због политичких веза – навео је он.
Шеховац је додао да ће ОБО „Илиџански борац“ наставити да подржава саборце, али и да се бори за праведан и функционалан систем.
- Без обзира на политичку припадност, ако неко урушава колектив и школу, не смије бити на њеном челу – па макар ми био рођени брат или сестра – закључио је он.
Драган Јововић, донедавни директор ове школе, навео је да је њему истакао мандат, да није смијењен са мјеста директора, те да жели да се бори за очување образовања и система.
- Мој мандат је истекао и ја се враћа на радно јесто наставника, али овдје није проблем појединца већ цијелог система. Не желим да мијешам школу нити да умањујем труд наставника, али морамо схватити да ако се руководство бира према партијској припадности, а не према компетенцијама, онда правимо озбиљан проблем за будуће генерације – рекао је он.
Јововић је навео да поменути проблем није изолован, већ да се оваква пракса понавља широм земље.
- Ово није само питање једне школе, ово је системски проблем. Директори нису ништа без наставника, ученика и родитеља, али њихов рад је кључан за успјешно функционисање школа. Нажалост, све чешће свједочимо томе да се постављају људи који уносе подјеле међу наставнике и родитеље, што додатно урушава образовни систем – упозорио је он, алудирајући на новоименовану директорицу.
Према његовим ријечима, образовне установе не смију бити полигони за политичка именовања, већ мјеста у којима стручност и рад одређују ко ће их водити.
Он је апеловао на надлежно министарство да преиспита све сумњиве извјештаје и пријаве.
- Ако се овако настави, за 10 до 15 година имаћемо катастрофалне посљедице. Ми сада правимо грешке које ће тек касније постати очигледне – рекао је он.