Потражња за одјећом и обућом “из друге руке” у Српској никад није била већа, што потврђују и подаци Управе за индиректно опорезивање (УИО) БиХ, према којима је за два мјесеца ове године из иностранства стигла половна роба вриједна 1,2 милиона марака.
Продавци у “second hand” радњама у Српској кажу да су изненађени интересовањем купаца за половном робом, по коју најчешће одлазе у Њемачку, али и Словачку и Швајцарску. Купаца је, истичу, било и прије пандемије вируса корона, али ни близу као сада, када наруџбе стижу и путем интернета.
Власница продавнице са половном гардеробом у Бањалуци Моника Каран каже да је задовољна прометом и да су ријетки моменти када никог од купаца нема у радњи.
- Робу код мене купују и млади и стари. Најбољи примјер је дјевојчица од десет година која редовно са родитељима долази у моју радњу и купује ствари које јој се допадну - казала је Каранова, додајући да половне ствари, које се могу купити у њеној радњи, набавља углавном у иностранству, али има и одјеће и обуће са нашег подручја.
Продавачица у једној приједорској радњи половне гардеробе Јелена Алексић истакла је да нису очекивали овако добар промет, с обзиром на проблеме које је донио вирус корона.
- Мислили смо да неће бити посла. У једном моменту, док смо били затворени, размишљали смо да чак и не отварамо радњу, јер неће бити посла, зато што ће се људи због короне плашити да пробају ношену одећу, међутим, ситуација је сасвим другачија. Наруџбе нам стижу и путем друштвених мрежа - казала је Алексићева.
Додала је да је не чуди што половна роба иде као алва, јер је, како тврди, ријеч о квалитетној, углавном брендираној одјећи, због чега је неријетко пазаре и они са дубљим џепом.
- Роба нам често пристиже, али и брзо нестане. Прво се разграбе јакне и капути, који су као нови коштали и по неколико стотина марака, а ја сам их протекле зиме продавала за највише 45 марака - казала је Алексићева.
Извршни директор Удружења грађана “ОАЗА” Требиње Недјељка - Нешка Илијић истакла је да цијена није мјерило квалитета, те да се много боље ствари могу наћи у продавницама половне робе него у познатим бутицима.
- Пандемија је сигурно у једну руку утицала да се више људи окрене куповини половних ствари јер је куповна моћ становника додатно опала, а живот иде даље, па се сналазе како знају и умију - казала је Илијићева и додала да је у посљедње вријеме, поред коришћене одјеће и обуће, све популарнија постала и половна бијела техника и кућански апарати.
Предсједник бијељинског Удружења потрошача “ЗВОНО” Јован Василић каже да долази вријеме половних ствари.
- У Бијељини има прилично много продавница са половном робом. И сви, кад уђеш, имају посла, а како и не би кад су готово исте ствари вишеструко јефтиније од оних у бутику, поготово сада кад су многи прецијенили своју робу због ситуације са вирусом корона - казао је Василић.
Статистика
Према подацима УИО БиХ, током прошле године на овдашње тржиште стигло је коришћене одјеће и других текстилних производа у вриједности од 6,4 милиона КМ.
Годину раније у БиХ су увезени половна одјећа и други текстилни производи чија је вриједност 6,6 милиона КМ, за око 100.000 марака више него 2015. године. Највише робе “из друге руке” је, како су устакли у УИО, стигло 2014. године, односно 7,6 милиона КМ.