Око 30.000 људи годишње у Републици Српској затражи помоћ због проблема са менталним здрављем, а одрасли пацијенти се најчешће јављају психолозима или психијатрима због тешкоћа везаних за проблеме на радном мјесту, потврдила је за Српскаинфо национална координаторка за ментално здравље РС др Биљана Лакић.
– Људи се обраћају због анксиозности, депресије, поремећаја изазваних стресом, али се често открије да је све то везано са притисак на радном мјесту, или чак за мобинг. Истина, ово закључујемо на основу својих искустава из праксе, јер нисмо радили специјаизована истраживања везана за ову тему, нити имамо програме за превенцију на радном мјесту – каже Лакићева за Српскаинфо.
Добра вијест је да се навећи број пацијената за помоћ обраћа Центрима за ментално здравље и то чим се појаве први симптоми, што сведочи о томе да расте свијест о значају очувања менталног здравља.
Да су изложеност стресу, мобинг, али и, како кажу синдикалци, “гужвање карактера” у савремено доба све чешћи, поготово у земљама транзиције, показала су бројна истраживања у свијету, као и искуства синдикалних активиста.
Прије два дана је широм свијета обиљежен Међународни дан достојанственог рада, и тим поводом су синдикати упозорили да све више радника ради на несигурним привременим мјестима, под притиском, који им не гарантује ни минимум сигурности и достојанства.
У Републици Српској Дан достојанственог рада је прошао у тишини – нико се тим поводом није ни огласио.