Док Влада Републике Српске тврди како је фокусирана на спречавање одласка младих, са друге стране не спроводи пројекте најављене као вид борбе против ове појаве.
Тако је министарка породице омладине и спорта у Влади Републике Српске Соња Давидовић открила како вјероватно ни ове године неће бити помоћи за куповину некретнина младима у Републици Српској.
Ријеч је о пројекту који је најављен још у септембру 2020. године, на почетку је био намјењен само младима у руралним подручјима, а касније проширен на цијелу Српску.
Међутим, иако су утврђени услови, јавни позив никада није расписан, а да ли ће и када, они који су га најавили, не могу да прецизирају.
Такође, како је то јавност у Српској могла чути током посланичког часа у Народној скупштини Републике Српске, одговорност се покушава пребацити на локалне заједнице.
- Од локалних заједница у Републици Српској смо затражили податке у складу са условима које смо предвидјели у правилнику да би смо знали који би то број младих људи био корисник самих олакшица када је у питању подршка код стамбеног збрињавања. То нам је опет било потребно како би смо могли креирати и планирати буџетска средства за те намјене. Међутим, од локалних заједница још увијек пристижу подаци, а истина је да се јако мали број одазвао на позив министарства, тако да у том смислу смо урадили те активности које се конкретно односе на тај пројека - казала је Давидовићева одговарајући на посланичко питање.
Посланик ПДП-а Гордана Видовић ју је подсјетила како је обећање из Владе било да ће програм бити оперативан уовој години а да ће на располагању бити седам милиона марака.
- О овоме се мора водити рачуна јер имамо озбиљан одлив становништва. Продужавање рокова не иде у прилог ником ако знамо да је током школске 2020/2021 године од 9.900 ученика који су завршили девети разред, њих 460 отишло у иностранство са својим родитељима док је 870 преселило из једне школе у другу, углавном из руралних у градска и већа подручја - казала је она.
Чавић: Неоправдан изговор
Демограф Александар Чавић у разговору за Capital каже како локалне заједнице не могу имати прецизније податке од оних које добијају институције на републичком нивоу, те да је ријеч о класичном изговору.
- Једини подаци који се могу узети као релевантни су резултати пописа становништва из 2013. године, али то није задатак локалних заједница. Министарство породице омладине и спорта има, или би морало да има, запослене демографе који би морало да оцјени утицај спољних миграција на структуру и искористити те податке - оцјењује он.
Говорећи о самој идеји пројекта, он оцјењује како се са њим неће ријешити проблем одласка.
- Овај проблем се може ријешити само системски, гдје се мора усвојити популациона политика Републике Српске која ће имати интегрисану политику према природном кретању, политику према миграцијама и старијим лицима. Дугорочно провођење мјера прописаних таквом политиком може довести до некаквог резултата. Све остало је губљење времена и замајавање јавности уз трошење јавних средстава - закључио је он.