Dok Vlada Republike Srpske tvrdi kako je fokusirana na sprečavanje odlaska mladih, sa druge strane ne sprovodi projekte najavljene kao vid borbe protiv ove pojave.
Tako je ministarka porodice omladine i sporta u Vladi Republike Srpske Sonja Davidović otkrila kako vjerovatno ni ove godine neće biti pomoći za kupovinu nekretnina mladima u Republici Srpskoj.
Riječ je o projektu koji je najavljen još u septembru 2020. godine, na početku je bio namjenjen samo mladima u ruralnim područjima, a kasnije proširen na cijelu Srpsku.
Međutim, iako su utvrđeni uslovi, javni poziv nikada nije raspisan, a da li će i kada, oni koji su ga najavili, ne mogu da preciziraju.
Takođe, kako je to javnost u Srpskoj mogla čuti tokom poslaničkog časa u Narodnoj skupštini Republike Srpske, odgovornost se pokušava prebaciti na lokalne zajednice.
- Od lokalnih zajednica u Republici Srpskoj smo zatražili podatke u skladu sa uslovima koje smo predvidjeli u pravilniku da bi smo znali koji bi to broj mladih ljudi bio korisnik samih olakšica kada je u pitanju podrška kod stambenog zbrinjavanja. To nam je opet bilo potrebno kako bi smo mogli kreirati i planirati budžetska sredstva za te namjene. Međutim, od lokalnih zajednica još uvijek pristižu podaci, a istina je da se jako mali broj odazvao na poziv ministarstva, tako da u tom smislu smo uradili te aktivnosti koje se konkretno odnose na taj projeka - kazala je Davidovićeva odgovarajući na poslaničko pitanje.
Poslanik PDP-a Gordana Vidović ju je podsjetila kako je obećanje iz Vlade bilo da će program biti operativan uovoj godini a da će na raspolaganju biti sedam miliona maraka.
- O ovome se mora voditi računa jer imamo ozbiljan odliv stanovništva. Produžavanje rokova ne ide u prilog nikom ako znamo da je tokom školske 2020/2021 godine od 9.900 učenika koji su završili deveti razred, njih 460 otišlo u inostranstvo sa svojim roditeljima dok je 870 preselilo iz jedne škole u drugu, uglavnom iz ruralnih u gradska i veća područja - kazala je ona.
Čavić: Neopravdan izgovor
Demograf Aleksandar Čavić u razgovoru za Capital kaže kako lokalne zajednice ne mogu imati preciznije podatke od onih koje dobijaju institucije na republičkom nivou, te da je riječ o klasičnom izgovoru.
- Jedini podaci koji se mogu uzeti kao relevantni su rezultati popisa stanovništva iz 2013. godine, ali to nije zadatak lokalnih zajednica. Ministarstvo porodice omladine i sporta ima, ili bi moralo da ima, zaposlene demografe koji bi moralo da ocjeni uticaj spoljnih migracija na strukturu i iskoristiti te podatke - ocjenjuje on.
Govoreći o samoj ideji projekta, on ocjenjuje kako se sa njim neće riješiti problem odlaska.
- Ovaj problem se može riješiti samo sistemski, gdje se mora usvojiti populaciona politika Republike Srpske koja će imati integrisanu politiku prema prirodnom kretanju, politiku prema migracijama i starijim licima. Dugoročno provođenje mjera propisanih takvom politikom može dovesti do nekakvog rezultata. Sve ostalo je gubljenje vremena i zamajavanje javnosti uz trošenje javnih sredstava - zaključio je on.