Поново ратне заставе БиХ у Босанском Петровцу

19.11.2025. 11:03
1
ИЗВОР: srna.rs

Кроз Босански Петровац, већински српску општину у ФБиХ, поново су пронесене ратне заставе такозване Армије БиХ под којима су извршени бројни злочини над српским народом, рекао је данас Срни предсједник Одбора за заштиту права Срба у ФБиХ Ђорђе Радановић.

Он је навео да је ратне заставе синоћ кроз ову већински српску општину пронијела велика група људи, што представља провокацију за Србе који живе у Босанском Петровцу, Крупи, Кључу и Санском Мосту.

- То је застава под којом је Пети корпус такозване Армије БиХ убио више од 300 цивила од септембра до новембра 1995. године. За тај злочин се суди Атифу Дудаковићу и другима за удружени злочиначки подухват, а суђење траје толико да је велики број свједока умро не дочекавши правду - навео је Радановић.

Он је истакао да је то један од разлога зашто се мора чувати Република Српска.

- Република Српска је гаранција да се Србима неће поновити геноциди и етничка чишћења почињена од 1941. до 1945. године и од 1991. до 1995. године - додао је Радановић.

Он је навео да је федерална полиција на православни Божић 2020. године казнила двојицу српских младића са по 500 КМ јер су се сликала са грбом Србије, а том приликом МУП Унско-санског кантона суспендовао је два српска полицајца која су се нашла у друштву младића.

- На срећу, правовременим и бесплатним ангажовањем и залагањем једног адвоката из Републике Српске, младићи су ослобођени плаћања новчане казне, а суспендовани српски полицајци су након двије године суђења враћени на посао - рекао је Радановић.

Ратним заставама такозване Армије БиХ и покличима "Алаху екбер" у Федерацији БиХ покушавају да застраше малобројне Србе.

Колона са ратним симболима и застрашујућим узвицима уз које су вршена ритуална убиства Срба одсијецањем главе прошла је кроз српска повратничка села у општини Босански Петровац гдје су, како тврде организатори, 14. септембра обиљежавали 30 година од "ослобођења" те крајишке општине.

У колони је углавном била омладина која је уз провокације ишла баш кроз српска села, док их је предводила полицијска патрола.

Босански Петровац је једна од 13 западнокрајишких општина на које су агресију извршили припадници ХВО-а и Петог корпуса такозване Армије БиХ.

Због почињених злочина на том подручју над српским војницима и цивилима пред Судом БиХ води се поступак против Дудаковића и још 15 команданата такозване Армије БиХ.

Оптужница их терети за убиство више од 300 Срба, међу којима највише цивила, као и за уништавање великог броја српских села.

Коментари 1
  • Generic placeholder image
    Mirso 19.11.2025. 11:58
    To nije nikakva ratna zastava nego legalna i međunarodno priznata u UN i važila je do 1998.
Повезане вијести
Сарајевска истина бачена у јаму! Сарајевска истина бачена у јаму!
Наставак суђења за злочине над српским цивилима у Високом Наставак суђења за злочине над српским цивилима у Високом
Свједок Јегдић: Српска села код Фоче нападнута на Никољдан 1992. године Свједок Јегдић: Српска села код Фоче нападнута на Никољдан 1992. године
Најчитаније
  • Због временских услова забрана саобраћаја преко Романије
    15h 10m
    1
  • Ђајић смијењен због снимка са дрогом (ВИДЕО)
    1h 33m
    0
  • Разбојништво у златари, један од пљачкаша пронађен мртав
    3h 24m
    0
  • Оглас за посао на Цетињу из 1906: Поред српског, кандидат мора знати и неки од страних језика
    4h 9m
    0
  • Апел за истицање застава Републике Српске 21. новембра у Палама
    21h 33m
    2