Поподневно спавање може бити корисно за мозак

18.08.2023. 20:06
0
ИЗВОР: nezavisne.com

Нема баш свако прилику да спава поподне, а колико је дневни одмор користан за наш организам покушали су да открију стручњаци.

Неки сматрају да оваква навика није добра јер може ометати ноћни сан, али и указати на озбиљне болести и стања. Ипак постоји општи консензус о томе да дријемање може бити здраво и корисно за особе које током дана морају да надокнаде сан, али само ако траје минимум 20 до 30 минута или не дуже од 90.

Стручњаци сматрају да је идеално вријеме за спавање одмах послије ручка, а не касно поподне или близу ноћног спавања.

Према истраживачима Универзитета у Лондону, редовни поподневни одмор од око 15 минута побољшава и реализацију одређених когнитивних задатака.

Научници су анализирали генетске податке испитаника (њих 375.000) а закључак је да је спавање поподне узрочно повезано с побољшаним здрављем мозга и когнитивним здрављем уопштено, а повећава и укупни волумен мозга који опада с годинама.

Скенирање овог дијела главе код испитаника показало је да је онима који редовно дријемају поподне мозак већи за око 15 кубних центиметара и да је за отприлике 2,5 до 6,5 година "млађи", у односу на оне који не одмарају дању.

Коментари 0
Повезане вијести
Сјајан трик са боље цвјетање циклама Сјајан трик са боље цвјетање циклама
Момо Капор: ​Kако се Српкиње свађају са мужевима на мору! Момо Капор: ​Kако се Српкиње свађају са мужевима на мору!
Сјајан трик да се ријешите каменца из пегле Сјајан трик да се ријешите каменца из пегле
Најчитаније
  • Сјећање на Видовдан 1994. године у Српској Илиџи
    15h 29m
    0
  • Од пуцња у Сарајеву до Панчева - Како живе потомци браће Гаврила Принципа (ВИДЕО)
    13h 33m
    23
  • Говор владике Николаја на Видовдан 1916. године
    12h 3m
    1
  • Још три дана активан број 1435 за лијечење Милке Илишковић
    15h 43m
    3
  • Мудре ријечи цара Лазара и данас имају посебан значај: “Глава се не полаже у гроб него у темељ” (ВИДЕО)
    15h 33m
    0