Потражња за димњачарима је све већа како је вријеме захладњело, а ове године сезона је увелико почела већ у септембру, потврдио је "Независним" димњачар Звонко Ковачевић.
Ковачевић истиче да у овом, јесењем периоду има пуне руке посла. Потврдио је да је ове године дошло до поскупљења чишћења димњака, проузрокованог порастом цијене горива и жељеза.
Према његовим ријечима, цијене чишћења димњака сада износе између 25 и 30 КМ.
Прошла цијена је била 20 КМ.
Према Одлуци о димњачарској дјелатности прописано је да се чишћење димњака обавља најмање једанпут годишње, а у супротном су прописане санкције.
- За физичка лица новчана казна износи од 100 до 600 КМ, док за самосталне предузетнике износи 200 до 1.000 КМ - казали су за "Независне" из Комуналне полиције.
Ковачевић истиче да грађани најчешће поштују прописане мјере Комуналне полиције.
- Они најчешће и чисте димњак једанпут годишње - рекао је Ковачевић.
Надлежни су још навели да новчана казна за правно лице износи од 500 до 7.000 КМ, док се за одговорно лице у правном субјекту новчана казна креће између 200 и 1.800 КМ.
Ипак, не могу сви грађани себи приуштити да више од једанпут годишње чисте димњак, па то раде сами или остану запуштени. Једна Бањалучанка, која се грије на дрва, каже да се димњак неријетко испрља због честог ложења, али да димњачара не зове.
- Кад се ложе дрва - и димњак се брзо запрља. Иако би га требало чешће чистити, од своје пензије не могу приуштити да зовем димњачара - казала је ова Бањалучанка.
Уз сезону гријања вежу се и пожари димњака, а њихово неодржавање може до тога довести, посебно зими.