БиХ ће веома брзо недостајати између 60.000 и 100.000 радника, а додатни проблем представља то што ће од 1. јануара 2025. Њемачка дефинитивно дозволити запошљавање без икаквих препрека.
Ово је показала анализа пословне заједнице којој је, тренутно, један од већих проблема наћи раднике.
Какве ће то потресе изазвати, показаће вријеме, а послодавци већ сад муку муче да дођу до радне снаге.
Кад се помене несташица радника, најпре се помисли на занатлије, али се наша привреда већ сад суочава и са дефицитом готово свих других занимања, чак и неквалификоване радне снаге.
Према подацима Агенције за рад и запошљавање, послодавци су само у октобру ове године заводима и службама запошљавања у БиХ пријавили потребу за запошљавањем 3.591 новог радника.
Ова бројка обухвата само број радника за чијим су запослењем послодавци званично исказали потребу, док се многи, иако кубуре са мањком радне снаге, још не оглашавају.
Јасно је да су стварне потребе пословне заједнице за радницима далеко веће, јер се производни и услужни процеси у многим фирмама обављају са далеко мањим бројем запослених, од оног који би био оптималан.
И послодавци су свјесни да тако неће моћу дуго.
– У Српској нема бранше да јој тренутно не недостаје радника, а ситуација ће бити још алармантнија у наредном периоду. Тренутно, ситуација је најалармантнија код недостатка занатлија у грађевинарству. Међутим, и у свим другим областима влада хронични недостатак радне снаге. Разлог је, првенствено, одлазак људи са ових простора – потврдили су недавно за Српскаинфо из Уније удружења послодаваца Српске.
Из синдиката су јасни – без повећања плата послодавци не треба ничем добром да се надају. Упозоравају да ће, ако зараде не буду расле, људи још масовније одлазити са ових простора, па ће и проблем несташице радне снаге у Српској и БиХ само расти.
Упркос чињеници да послодавци вапе за радном снагом, у октобру су у БиХ била регистрована 323.143 незапослена.
Међу њима, највише је квалификованих радника – 100.911, неквалификованих радника – 94.514, те радника са средњом стручном спремом – 91.943.