Удружење послодаваца трговине, туризма и угоститељства у Републици Српској упутило је данас апел, у којем су упозорили да су постојеће мјере прописане од стране ЈЗУ Института за јавно здравство Републике Српске, а које се односе на рад угоститељских објеката - неспроводиве у пракси.
- Такве мјере прете да, посебно у зимском периоду, без посла оставе између 7.000 и 9.000 радника – истакли су.
Они објашњавају да према важећим ограничењима и препорукама, за постављање једног стола у угоститељском објекту за који може сјести највише четири особе, потребно је обезбиједити готово 13 метара квадратних простора, тако да се у просјечан објекат може смјестити највише три стола, што није довољно за одрживо пословање и покривање основих трошкова, посебно ако се узме у обзир да у просјеку за једним столом сједе два госта.
Угоститељи оцјењују и да су све мјере Института за јавно здравство донесене без уважавања ставова Удружења послодаваца угоститељства и туризма Републике Српске (ХОРЕЦА).
- Тражимо да у будућности будемо укључени у креирање мјера које се директно одражавају на пословање угоститељства и туризма у Републици Српској које тренутно запошљава око 14.000 радника. Свјесни смо опасности, присуства вируса и неопходности дисциплине али смо исто тако убјеђени да су постојеће мере најригорозније у региону и као такве неодрживе, јер ће довести до масовног затварања угоститељских објеката и отпуштања радника – навели су угоститељи у Српској.
Апеловали су на Владу Републике Српске и локалне заједнице да нађу средства за помоћ овом сектору, а посебно градским хотелима, путничким агенцијама, свадбеним салонима и ноћним клубовима.
- Један од проблема који приоритетно тражи рјешавање је и рад свадбених салона и ноћних клубова и овим путем позивамо Инситут за јавно здравство и све надлежне институције да пропишу мјере и заједно са угоститељима направе модел који ће омогућити рад салона и ноћних клубова с обзиром да је Република Српска једина у региону која од почетка пандемије не дозвољава њихово отварање – оцјењено је.