Министарство здравља и социјалне заштите Републике Српске упутило је апел грађанима да се придржавају препоручених мјера опреза и заштите током периода високих температура.
Из Министарства истичу да високе температуре ваздуха могу негативно утицати на здравље већег дијела становништва, те се препоручује да грађани ограниче боравак на отвореном простору, нарочито изложеност директном сунцу у најтоплијем дијелу дана, између 10.00 и 17.00 часова.
Такође се савјетује боравак у расхлађеним и затвореним просторијама, избјегавање интензивних физичких активности, редовно туширање млаком водом, као и довољан и равномјеран унос течности током дана.
- Ове препоруке посебно се односе на труднице и особе које имају хронична обољења, а код којих се могу јавити појачане тегобе, али и симптоми попут главобоље, опште слабости, раздражљивости, исцрпљености, као и проблеми са спавањем - наводе у ресорном министарству и наглашавају да се у случају појаве тежих тегоба обавезно треба јавити љекару, преноси Срна.
Приликом боравка на отвореном, препоручује се максимална заштита од УВ зрачења, као и задржавање у хладу кад год је то могуће. Савјетује се и унос веће количине течности, уз избјегавање алкохола, као и напитака који садрже много кофеина и шећера.
Препоручују се мањи и лаганији оброци током дана, те ношење широке, свијетле и лагане одјеће од природних материјала. Такође је пожељно користити капу или шешир широког обода, као и сунчане наочаре ради додатне заштите.
Из Министарства посебно апелују на родитеље да у овом периоду додатно заштите дјецу током боравка напољу и да се придржавају свих препоручених мјера заштите од високих температура. Посебно се наглашава опасност од остављања дјеце у паркираним возилима, чак и на врло кратко вријеме.