Уговор о извођењу радова на обнови средњовјековног православног манастира Удрим у општини Завидовићи у ФБиХ, потписали су данас администратор манастира протојереј ставрофор Зоран Живковић и директор представништва београдске фирме "Кото" у Бањалуци Јовица Благојевић.
Након што је храм три вијека био рушевина, овај историјски документ потписан је на самом локалитету, испред манастира Удрим који је, према народном предању, задужбина краља Драгутина Немањића из 14. вијека.
Уговор је, у присуству чланова Грађевинског одбора, потписан након спроведене процедуре избора најповољнијег понуђача за извођење радова на обнови манастира Удрим, потврдио је Срни парох Живковић.
Он је истакао да је, осим уговора за прву фазу радова, потписан и оквирни споразум са овом фирмом, на основу понуде за извођење радова на обнови манастира.
Према његовим ријечима, извођач фирма "Кото" ће започети радове у року од 10. дана од дана потписивања уговора.
Отац Зоран је истакао да је потписан и уговор о вршењу стручног надзора са друштвом за пројектовање и инжењеринг "Стилпројект" из Завидовића.
Управа манастира Удрим је прошле године покренула процедуру за добијање дозволе за обнову манастира Удрим, те је након израде пројектне документације и прибављања неопходних одобрења, коначну дозволу за обнову манастира Удрим добила у марту ове године.
-С обзиром на то да је ријеч о манастиру који се налази на листи споменика културе, федерално Министарство просторног уређења је, на основу испоштоване процедуре, а у сарадњи са Заводом за заштиту споменика културе, те Комисијом за очување националних споменика издало коначно одобрење за грађење које је правоснажно од марта. Епархијски Управни одбор Митрополије дабробосанске дао је одобрење на главни пројекат реконструкције и рестаурације манастира Удрим- нагласио је парох Живковић.
Он је позвао све вјернике да у будућности прилозима пружају подршку обнови манастира Удрим.
Овај манастир је посвећен Светом великомученику и исцјелитељу Пантелејмону.
Вјероватно је порушен у вријеме аустријско-турског рата у великом походу Еугена Савојског на ове просторе. Послије рушења, манастир никада није обнављан.