Ако не знате да ли је асфалт преврућ за вашег пса, урадите тест “7 секунди”.
Наслоните руку и држите је – ако не може да издржи ваш длан, не може ни његова шапа! Некад је и само минут довољан за опекотине! Не ризикујте и не повређујте пса својим незнањем и непажњом.
Посебно се обраћамо онима који оставе пса испред неког објекта – без заклона на врелом асфалту свезати пса да вас чека док сте у некој продавници је недопустиво и неодговорно! Нажалост, виђамо то сваки дан и неопходно је ово понављати изнова и изнова, преноси petmagazine.rs.
Псеће шапе нису заштићене обућом као код људи. Асфалт на сунцу може достићи и до 60°Ц, што врло брзо изазива опекотине другог степена. Први знаци опекотина укључују црвенило, љуштење јастучића, шепање и одбијање ходања. У тежим случајевима долази до отворених рана које захтијевају ветеринарски третман.
Најсигурније вријеме за шетњу током љетњих дана је рано ујутру или касно увече, када су тротоари и улице охлађени. У међувремену, боравак напољу треба свести на минимум, посебно за старије псе, штенце и расе са кратком њушком (попут мопса и булдога), који су подложнији топлотном удару. Увек обезбиједите довољно свјеже воде, избјегавајте асфалт кад год је могуће и бирајте травнате површине.
Топлотни удар код паса развија се брзо и може бити смртоносан. Симптоми укључују убрзано дисање, дезоријентисаност, повраћање, високу тјелесну температуру и слабост. У таквим случајевима, одмах треба склонити пса у хлад, расхладити га влажним пешкиром (али не леденом водом) и што прије потражити ветеринарску помоћ.
Пише: Ђоле дог