Филип Лаловић, гимназијалац из Источног Сарајева, од раног дјетињства је заволио математику и посветио се рјешавању озбиљних математичких једначина, а касније своје интересовање на пољу науке проширио је и на физику и информатику.
Да посједује изузетан таленат и да је пред њим озбиљна научна каријера доказ су и бројне медаље и освојене значајне награде на бројним школским, регионалним, републичким и међународним такмичењима.
Међу бројним такмичењима издваја освојену бронзану медаљу у индивидуалном такмичењу на Средњеевропској математичкој олимпијади ове године и прво мјесто на Јуниорској математичкој олимпијади 2018. године, те учешће на Јуниорској балканској математичкој олимпијади на Родосу.
Лаловић у разговору за портал Катера каже да му је велика част била представљати своју земљу на бројним међународним такмичењима из математике, те упоредити своје знање са најбољим такмичарима из региона.
- Мој први већи успјех била је побједа на Републичком такмичењу из математике у осмом разреду, а у најљепшем сјећању ће ми остати прошлогодишње државно такмичење из информатике, на којем сам подијелио четврто мјесто, као и многа републичка и регионална такмичења на којима сам освајао нека од прва три мјеста – каже у разговору за наш Катеру Филип Лаловић.
Лаловић је још у предшколском узрасту савладао основне аритметичке операције и истовремено показивао заинтересованост за науку тражећи објашњења природних појава.
- Већ у другом разреду основне школе почео сам радити занимљиве задатке, који су намијењени талентованим ученицима нижих разреда. Због тога сам увијек био у предности у односу на школско градиво, које је лагано, далеко од науке и своди се на меморисање формула и основних техника рјешавања простих проблема – каже Лаловић.
Он математику, физику и информатику сматра јединственом цјелином, па се због тога такмичи из сва три предмета на такмичењима.
Физику је заволио у шестом разреду, а са такмичарским програмирањем се упознао на почетку деветог разреда основне школе.
- На такмичењима из математике задају се оригинални проблеми из алгебре, теорије бројева, геометрије и комбинаторике. Иако не захтијевају преопширно теоријско знање, овакви задаци су изузетно тешки, па је неопходна креативност, познавање уобичајених стратегија рјешавања такмичарских задатака, као и вишегодишњи рад – додаје Лаловић.
Прво такмичење за Лаловића било је Школско такмичење из математике за ученике петог разреда основне школе, 2014. године, на којем је освојио прво мјесто.
Након тога, исти успјех поновио је на општинском такмичењу, затим је учествовао на републичком и такмичења и успјеси су се низали.
- У шестом разреду сам учествовао у конкуренцији седмих разреда на традиционалном Светосавском такмичењу младих математичара, које организује Друштво математичара Републике Српске на Филозофском факултету у Палама, и завршио на другом мјесту – додаје Лаловић.
Волио би, како каже, да се бави и теоријском математиком, рачунарском науком и физиком, међутим, на крају мораће одабрати један избор, а то ће, према његовим ријечима, највјероватније бити студије информатике на Математичком факултету Универзитета у Београду.
- Планирам докторирати рачунарске науке, након чега бих волио пронаћи посао у некој од међународних компанија, гдје бих се бавио научно-истраживачким радом и практичном примјеном научних достигнућа, нарочито у областима биоинформатике и вјештачке интелигенције – каже Лаловић.
Лаловић додаје да, упркос великом послу, раду и труду који посвећује школи и усавршавању, пронађе и довољно времена за друштво и одмор.
- Слободно вријеме трошим на дружење, тренирање, боравак у природи, гледање едукативног садржаја на „јутјубу“ и опште информисање. У току зимске сезоне, читав распуст проводим на скијању, док љети уживам у брдском бициклизму и пливањем – истиче Лаловић.
Количина слободног времена зависи од обавеза и учествовања на такмичењима, а с обзиром да сматра да је добро организован, каже да увијек му остаје довољно слободног времена да се посвети омиљеним хобијима.
Биографија:
Филип Лаловић је рођен 30. маја 2003. године у Источном Сарајеву. Као ученик генерације и носилац „Вукове дипломе“ завршио је ОШ „Свети Сава“ у Источном Новом Сарајеву, а школовање је наставио у Гимназији СШЦ „Источна Илиџа“.
Учествовао је на више од 60 такмичења из математике, програмирања и физике, освојивши многобројне награде, од којих су најзначајније бронзана медаља на Средњоевропској математичкој олимпијади 2021. године, почасно признање на Медитеранском математичком такмичењу 2019. године, те прво мјесто на Јуниорској математичкој олимпијади Босне и Херцеговине 2018. године. Учествовао је на 22. Јуниорској балканској математичкој олимпијади.