Доктор Зоран Ракоњац, специјалиста дјечије хирургије и начелник Клинике за дјечију хирургију УКЦ-а Српске, преминуо је јуче у Београду након краће и тешке болести, саопштено је из УКЦ-а.
Руководство УКЦ-а, на челу са генералним директором Владом Ђајићем упутило је саучешће.
– Љекари, медицинско особље и сви запослени у нашој установи имали су привилегију што су познавали уваженог љекара и имали прилику да са њим сарађују. Био је врхунски професионалац, пун етике и одговорности према онима којима је то било најпотребније, а то су наши најмлађи пацијенти – саопштено је из УКЦ-а.
Мјесто и вријеме сахране доктора Ракоњца биће накнадно објављени.
Доктор Ракоњац рођен је 14. априла 1963. године у Санском Мосту гдје је похађао основну школу и гимназију. Медицински факултет у Бањалуци завршио је 1989. године са просјечном оцјеном 9,25, као најбољи студент генерације.
Обавезан љекарски стаж обављао је од новембра 1989. године до новембра 1990. године у Дому здравља Сански Мост и Клиничком центру Бањалука. У децембру 1990. године положио је стручни испит. У мају 1991. године примљен је на Медицински факултет у Бањалуци као асистент на Катедри за инфективне болести гдје ради до септембра 1994. године. Специјализацију из дјечије хирургије започиње у септембру 1994. године на Медицинском факултету у Бањалуци, а специјалистички испит је полажио у септембру 1999. године у Бањалуци.
Радни вијек је провео у Универзитетском клиничком центру Републике Српске, у Клиници за дјечију хирургију. У периоду од 2008. године обављао је послове и радне задатке шефа Одјела за специјалне дјелатности, а од 1. јуна 2016. године именован је за начелника Клинике за дјечију хирургију.
У октобру 1999. године уписао је постдипломски студиј из области онкологије на Медицинском факултету у Београду, да би 2000. године наставио са постдипломским студијима из области ортопедије на истом факултету. Магистарску тезу одбранио је 1. априла 2002. године.
У јулу 2010. одбранио је докторску дисертацију под називом “Минимално инвазивни хируршки третман урођеног кривог стопала”, преноси РТРС.
Био је виши асистент на Катедри за хирургији Медицинског факултета у Бањалуци.
Као аутор или коаутор објавио је 20 научних и стручних радова. Аутор је поглавља “Основи трауматологије коштано-зглобног система у дјечијем узрасту”, у књизи “Дјечија хирургија” која је издата 2012. године у Бањалуци.
Био је члан Предсједништва Секције за дечију хирургију, Српског љекарског друштва и Секције Дјечијих хирурга БиХ.
Био је члан Удружења хирурга Републике Српске. Одлуку о додјели звања примаријус добио је 7. априла 2017. године.