С циљем спречавања ширења заразе у Српској, надлежне здравствене установе указују на неопходност спровођења мјера превенције и контроле инфекције у контакту са пацијентима са сумњом да имају корона вирус.
– Приликом хоспитализације, потребно je да здравствени радник, пацијенту са сумњом на инфекцију узроковану вирусом корона, да медицинску маску и усмјери га у одвојено подручје, односно собу за изолацију.
– Обезбиједити најмање један метар удаљености између сумњивих и других пацијената, а све пацијенте упутити да покривају нос и уста током кашљања или кихања марамицама или савијеним лактом.
– У контакту са пацијентом користити користити личну заштитну опрему (медицинску маску, заштитне наочале, рукавице и заштитна одијела).
– Обезбиједити одговарајућу вентилацију у просторији, те користити опрему за једнократну употребу ако је могуће (стетоскоп, тлакомјер) или их пажљиво очистити и дезинфиковати након контакта са пацијентом.
– Примјењивати стриктну хигијену руку и избјегавати додиривање уста, носа и очију рукама.
– Инвазивне процедуре при којима здравствени радници могу бити изложени инфекцији, спроводити у безбједним условима.
– Здравствени радници треба да носе личну заштитну опрему која укључује рукавице, прегаче, заштитне наочале и респираторну маску FFP2, а коју је након употребе потребно правилно одложити
– Здравствени радници који пружају његу, треба да користе медицинску маску ако раде у растојању од један до два метра од пацијента.
– Болеснике смјестити у једнокреветне собе или груписати оне са истом етиолошком дијагнозом.
– Приликом пружања његе у блиском контакту са пацијентом са респираторним симптомима користити заштиту за очи.
– Ограничити кретање пацијената унутар установе.
– Осигурати да пацијенти носе медицинске маске када су изван својих соба.