S ciljem sprečavanja širenja zaraze u Srpskoj, nadležne zdravstvene ustanove ukazuju na neophodnost sprovođenja mjera prevencije i kontrole infekcije u kontaktu sa pacijentima sa sumnjom da imaju korona virus.
– Prilikom hospitalizacije, potrebno je da zdravstveni radnik, pacijentu sa sumnjom na infekciju uzrokovanu virusom korona, da medicinsku masku i usmjeri ga u odvojeno područje, odnosno sobu za izolaciju.
– Obezbijediti najmanje jedan metar udaljenosti između sumnjivih i drugih pacijenata, a sve pacijente uputiti da pokrivaju nos i usta tokom kašljanja ili kihanja maramicama ili savijenim laktom.
– U kontaktu sa pacijentom koristiti koristiti ličnu zaštitnu opremu (medicinsku masku, zaštitne naočale, rukavice i zaštitna odijela).
– Obezbijediti odgovarajuću ventilaciju u prostoriji, te koristiti opremu za jednokratnu upotrebu ako je moguće (stetoskop, tlakomjer) ili ih pažljivo očistiti i dezinfikovati nakon kontakta sa pacijentom.
– Primjenjivati striktnu higijenu ruku i izbjegavati dodirivanje usta, nosa i očiju rukama.
– Invazivne procedure pri kojima zdravstveni radnici mogu biti izloženi infekciji, sprovoditi u bezbjednim uslovima.
– Zdravstveni radnici treba da nose ličnu zaštitnu opremu koja uključuje rukavice, pregače, zaštitne naočale i respiratornu masku FFP2, a koju je nakon upotrebe potrebno pravilno odložiti
– Zdravstveni radnici koji pružaju njegu, treba da koriste medicinsku masku ako rade u rastojanju od jedan do dva metra od pacijenta.
– Bolesnike smjestiti u jednokrevetne sobe ili grupisati one sa istom etiološkom dijagnozom.
– Prilikom pružanja njege u bliskom kontaktu sa pacijentom sa respiratornim simptomima koristiti zaštitu za oči.
– Ograničiti kretanje pacijenata unutar ustanove.
– Osigurati da pacijenti nose medicinske maske kada su izvan svojih soba.