Документарно-играни филм "Седам хиљада душа" у режији Сањина Мирића, који говори о страдању Срба, Руса и Италијана у аустроугарским логорима током Првог свјетског рата, приказан је вечерас у Источном Новом Сарајеву.
Централни дио филма посвећен је логорима Јиндриховице и Броумов у Чешкој, гдје се и данас налазе споменици и меморијални комплекси који чувају успомену на више од 7.100 жртава, а Мирић је након пројекције рекао да људи треба да знају ову причу.
- У овом филму нема ниједне лажне фотографије, само сам их колорисао. На тај начин се тачно дочарају судбине тих људи, изрази и специфичности њихових њихових лица. На томе сам два мјесеца радио прије него што сам скупио средства за снимање филма - нагласио је Мирић.
Мирић је истакао да је највећи успјех филма што је ушао у школе и што ће средњошколци имати прилику да виде ту мање познату, али изузетно тешку причу о страдању Срба.
Филм, награђиван на више од 100 филмских фестивала широм свијета, приказује судбине наших предака који су своје животе оставили далеко од отаџбине, суочени са глађу, болестима у нехуманим условима живота, рекао је раније Срни директор Културног центра Младен Јанковић, под чијим покровитељством је и организована вечерашња пројекција.
Јанковић је навео да је "Седам хиљада душа" остварење режисера Сањина Мирића, реализовано 2020. године уз подршку Министарства културе Србије, те представља драгоцјено и трајно свједочанство о страдању српског народа током Првог свјетског рата.
Према његовим ријечима, циљ је да се овом пројекцијом ода почаст жртвама и подсјети на важност чувања историјског насљеђа као упозорење за будуће генерације.