Тужилаштво БиХ прочитало је у наставку суђења некадашњем команданту Петог корпуса такозване Армије БиХ Атифу Дудаковићу и још 16 припадника тог корпуса за злочине над српским цивилима и војницима у Крајини исказе преминулих свједока који наводе да су чланове породица задњи пут видјели у септембру 1995. на подручју Босанског Петровца и да су касније њихова тијела ексхумирана.
Свједок Мирко Радуловић је, преноси Бирн, навео да је живио у Босанском Петровцу и да се 14. септембра 1995. године, као припадник Војске Републике Српске повукао приликом напада Петог корпуса, а да су његова мајка Јела и баба Стана Кецман остале и дошле у његов стан у Петровцу.
- Отац је звао мајку да иду, али она није хтјела да остави своју мајку - навео је свједок Радуловић и додао да му је отац рекао да су њихова тијела касније ексхумирана.
Тужилац Ведрана Мијовић прочитала је и исказ Станке Дроњак, која је навела да је српско становништво напустило Петровац 14. септембра приликом акције Петог корпуса и гранатирања, а да јој је њен отац Миле рекао да ће их стићи приликом напуштања града.
- Тад сам изгубила контакт с њим - навела је Станка Дроњак, према чијим сазнањима је отац био у стану када је заузет град, те је изведен испред зграде и убијен.
Она је рекла да је од неких суграђана чула да су то учинили "неки из Бужима заједно са извјесним Дамиром Јакуповићем", те навела да је тијело њеног оца ексхумиран из масовне гробнице у Петровцу.
Одбране оптужених приговориле су на релевантност и законитост прочитаних исказа.
Бранилац Ифет Ферагет рекао је да се у оптужници на једном мјесту за Стану Кецман наводи да је 1913. годиште, а у исказу се спомиње 1900, док се Јела Радуловић не спомиње у оптужници.
Одбране су оцијениле да наводи свједока Станке Дроњак не могу бити провјерени јер није навела од кога је добила сазнања.
Бранилац Марсела Бајрамовић каже да се Станка Дроњак позива на лице које није било припадник Петог корпуса.
Осим Дудаковића, за злочине против човјечности на подручју општина Босански Петровац, Кључ, Босанска Крупа и Сански Мост, те околних села, као и прогон и уништавање вјерских објеката, оптужени су Екрем Дедић, Санел Шабић, Ибрахим Шиљдедић, Сафет Салихагић, Адис Зјакић, Хасан Ружнић, Реџеп Злојић, Самир Солаковић, Фатмир Муратовић, Мухарем Алешевић, Хусеин Балагић, Един Домазет, Ејуб Коњежић, Ибрахим Надаревић и Саид Мујић
Против Алета Хоџића предмет је раздвојен након што је Суд БиХ добио налаз тимског вјештачења.
Оптужница их терети за убиство више од 300 Срба, међу којима највише цивила, углавном старије животне доби, као и војника који су се предали или били заробљени.
Суђење ће бити настављено 12. jуна.