Снажан земљотрес касно синоћ погодио је Мароко, у неколико мароканских градова је уништио поједине зграде и натјерао људе да напусте своје домове, а према подацима министарства унутарњих послова страдало је 1.305 људи.
Из Министарства су навели да је број повријеђених порастао на 1.832, укључујући 1.220 особа које су у критичном стању, преносе медији.
Марокански геофизички центар саопштио је да се потрес догодио у подручју Игхила у планинама Високог Атласа с магнитудом од 7.2. Геолошки институт САД-а процијенио је магнитуду потреса на 6.8 и рекао да је био на релативно малој дубини од 18.5 километара, преноси Index.
Зграде су се рушиле, а тешко је погођен и град Маракеш.
Новинарка Алис Морисон говорила је за BBC с планине Атлас гдје је клизиште узроковано потресом блокирало многе путева.
- То је апокалиптично - каже она и додаје:
- Посвуда има камења, огромне рупе, заправо је пукотина тачно испред мојих ногу.
У њеном селу нема струје ни телефонског сигнала, додаје, па је морала возити бициклом 16 километара само да назове маму.
Преживјелима од земљотреса потребна је храна, склониште и помоћ за ментално здравље
Број мртвих у потресу у Мароку вјеројатно ће расти, а накнадни потреси могли би узроковати додатну физичку и психичку бол, изјавила је Каролајн Холт из Међународне федерације друштава Црвеног крста и Црвеног полумјесеца.
- Не само да накнадни потреси имају потенцијал створити даљње повреде људи - и сломљене кости и тешке повреде главе, итд. - него заправо стварају осјећај страха међу становништвом које је преживјело почетну трауму - рекла је Холт и додала:
- Знамо да ће постојати захтјеви за склоништем, у облику шатора, без сумње, у раним фазама. Храна, сигурна и чиста вода такође ће бити кључни како бисмо били сигурни да не видимо катастрофу унутар катастрофе.
Холт је додала да ће људи ће живјети вани у догледној будућности.
Проглашена тродневна жалост
Мароко је прогласио тродневну националну жалост након разорног земљотреса у којем је погинуло више од 1.000 људи.
Националне заставе биће спуштене на пола копља током цијелог периода жалости, саопштено је из краљевске палате.
Оружане снаге распоредиће спасилачке тимове да би подручјима погођеним земљотресом обезбиједили воду за пиће, храну, шаторе и ћебад, наводи се у саопштењу.
Број погинулих у земљотресу магнитуде 7,2 степена по Рихтеру, који је погодио Мароко касно синоћ, порастао је на 1.037, а више од 1.200 људи је повријеђено, саопштило је мароканско Министарство унутрашњих послова.
Највише штете и погинулих има у тешко доступним планинским областима, а повријеђени су пребачени у болнице на лијечење, преноси АП.