У Матичној библиотеци Источно Сарајево вечерас је промовисана књига "Испод ратног кишобрана" Риста Трифковића која представља збирку цртица, скица, писама, портрета и приповједака и дио је пишчевог легата поклоњеног овој културној установи.
Приређивач рукописа Миљана Мацан изјавила је новинарима да је дио овог рукописа стигао у Матичну библиотеку 2014. године, као дио легата Трифковића који им је уступила његова кћерка.
- Осам година смо трагали за другим дијелом рукописа, да би се то случајно десило крајем 2022. године. Потом сам рукопис комплетирала. То је углавном збирка прича, приповједака, новела, цртица - навела је Мацанова.
Фото: srna.rs
Она је додала да је књигу објавила Матична библиотека Источно Сарајево прошле године, а први пут је представљена на Сајму књига у Источном Новом Сарајеву.
Награђена је Повељом за најтраженију књигу на штанду Представништва Републике Српске у Србији на Сајму књига у Београду.
О књизи су говорили професори Филозофског факултета Универзитета у Источном Сарајеву Жељка Пржуљ и Мирјана Лукић, који су рецензенти ове књиге.
Пржуљева је истакла да је Трифковић био један од интелектуалаца српског, сарајевског књижевног и културног круга, који је у великој мјери својим књижевним и критичким дјелом утицао на формирање опште слике ондашње књижевности.
Она је истакла посебно значајним то што је Трифковић завјештао свој рукопис Матичној библиотеци као једној од водећих националних и културних институција Републике Српске, а прворазредној у Источном Сарајеву.
Лукићева је истакла да је рукопис настајао највјероватније крајем осамдесетих година прошлог вијека, а завршен 9. септембра 1992. године, те отуда и сам назив "Испод ратног кишобрана".
Ристо Трифковић /1924 – 1993/ био је српски приповједач, романсијер, есејист, књижевни историчар и критичар.
Трифковић је сарађивао као новинар у "Сарајевском дневнику" и "Ослобођењу", а затим је био уредник "Народне просвјете", часописа "Живот" и издавачке куће "Свјетлост". Интензивно се бавио књижевном критиком.
Породица Риста Трифковића је у јуну 2014. године поклонила Матичној библиотеци источно Сарајево његову личну библиотеку са 1.204 књиге, 60 часописа, његове рукописе, преписку, награде, исјечке из новина, извјештаје, дописнице.
Грађа је пописана у посебну књигу инвентара, смјештена у витрине и подијељена у пет група.