Пронашли 120 година стару чоколаду у јестивом стању

24.12.2020. 21:25
0
ИЗВОР: РТС

Национална библиотека Аустралије открила је међу колекцијом личних ствари аустралијског пјесника Бенџоа Патерсона кутију чоколаде старе 120 година, која је неким чудом била у јестивом стању.

Аустралијски конзерватори открили су чоколаду у лименој кутији која је давана војницима за вријеме Бурског рата.

Скоро 120 година касније чоколада је била скоро нетакнута на опште изненађење стручњака.

- Осјетили смо занимљив мирис док смо отварали кутију. Онда смо схватили да се ради о чоколади умотаној и стављеној у кутију - рекла је Џенифер Тод за Еј-Би-Си.

Чоколаде и лимене кутије наручила је краљица Викторија за војнике који су се борили у Бурском рату да им се пошаље на ратиште. На свакој од њих биле су утиснуте ријечи: Јужна Африка 1900. Желим вам срећну Нову годину, Викторија.

Произвођач чоколаде Кедбери добио је наруџбину за производњу око 35 тона чоколаде за војнике, коју је краљица директно платила.

Коментари 0
Повезане вијести
У Аустралији почело закључавање друштвених мрежа за тинејџере У Аустралији почело закључавање друштвених мрежа за тинејџере
Аустралија: Млађи од 16 година остају без друштвених мрежа Аустралија: Млађи од 16 година остају без друштвених мрежа
Чоколада "Mилка" са карамелом повучена са тржишта Чоколада "Mилка" са карамелом повучена са тржишта
Најчитаније
  • Спектакл у режији магистрице Маријане Шеховац
    15h 23m
    3
  • Загађење ваздуха узрок учесталије хоспитализације у Источном Сарајеву
    17h 43m
    6
  • Необична кромпир салата
    6h 44m
    0
  • Изгорио спрат куће, пожар изазвале новогодишње лампице
    5h 24m
    0
  • Фонд ПИО: Будући пензионери да се што прије јаве пословницама
    8h 32m
    0