Pronašli 120 godina staru čokoladu u jestivom stanju

24.12.2020. 21:25
0
IZVOR: RTS

Nacionalna biblioteka Australije otkrila je među kolekcijom ličnih stvari australijskog pjesnika Bendžoa Patersona kutiju čokolade stare 120 godina, koja je nekim čudom bila u jestivom stanju.

Australijski konzervatori otkrili su čokoladu u limenoj kutiji koja je davana vojnicima za vrijeme Burskog rata.

Skoro 120 godina kasnije čokolada je bila skoro netaknuta na opšte iznenađenje stručnjaka.

- Osjetili smo zanimljiv miris dok smo otvarali kutiju. Onda smo shvatili da se radi o čokoladi umotanoj i stavljenoj u kutiju - rekla je Dženifer Tod za Ej-Bi-Si.

Čokolade i limene kutije naručila je kraljica Viktorija za vojnike koji su se borili u Burskom ratu da im se pošalje na ratište. Na svakoj od njih bile su utisnute riječi: Južna Afrika 1900. Želim vam srećnu Novu godinu, Viktorija.

Proizvođač čokolade Kedberi dobio je narudžbinu za proizvodnju oko 35 tona čokolade za vojnike, koju je kraljica direktno platila.

Komentari 0
Povezane vijesti
U Australiji počelo zaključavanje društvenih mreža za tinejdžere U Australiji počelo zaključavanje društvenih mreža za tinejdžere
Australija: Mlađi od 16 godina ostaju bez društvenih mreža Australija: Mlađi od 16 godina ostaju bez društvenih mreža
Čokolada "Milka" sa karamelom povučena sa tržišta Čokolada "Milka" sa karamelom povučena sa tržišta
Najčitanije
  • Spektakl u režiji magistrice Marijane Šehovac
    17h 9m
    3
  • Zagađenje vazduha uzrok učestalije hospitalizacije u Istočnom Sarajevu
    19h 29m
    6
  • Neobična krompir salata
    8h 30m
    0
  • Izgorio sprat kuće, požar izazvale novogodišnje lampice
    7h 10m
    0
  • Fond PIO: Budući penzioneri da se što prije jave poslovnicama
    10h 18m
    0