Послодавци и синдикалци у Републици Српској наставили су по опробаном рецепту када је у питању договор о износу најниже загарантоване плате за идућу годину, а то је да договора нема.
Посљедња прилика да нађу заједнички језик, односно износ минималца, данас је пропала јер на сједницу Економско-социјалног савјета Републике Српске, нису дошли представници Уније послодаваца, што значи да ће, као и у претходна три случаја, Влада Републике Српске одредити колика ће бити најнижа плата од 1. јануара, а то ће се, највјероватније десити у четвртак, након сједнице представнике извршне власти.
Ранка Мишић, предсједница Савеза синдиката Републике Српске истакла је да овакво понашање послодавца потврђује оно о чему Савез већ дуго говори, а то је да у Српској нема социјалног дијалога, јер Унија послодаваца не жели да преговара.
- Представници Уније послодаваца не желе да преговарају, не желе да се договоримо, не желе да се постигне компромис. Послодавци би жељели да управљају свим процесима и очигледно да од неких имају подршку у томе. Ово није први пут да се дешава. Влада Републике Српске треба озбиљно да се позабави трипартитиним дијалогом, јер овакво понашање не доприноси рјешавању проблема и грађењу амбијента у којем би се сви осјећали добро, док живе и раде овдје - рекла је Мишићева, која је потврдила је да је за синдикате прихватљив приједлог да износ минималца буде 1.050 КМ, као што је недавно предложио Милорад Додик, предсједник Републике Српске.
Данијел Егић, министар рада и борачко-инвалидске заштите РС, рекао је да недолазак представника Уније послодаваца значи само једно – да они не желе да преговарају.
- Влада Српске ће већ у четвртак утврдити износ најниже плате за 2024. годину – рекао је Егић, не желећи да открије који износ је у питању.
Саша Тривић, предсједник Уније послодаваца РС, рекао је да су се писмом јасно обратили представницима Владе Републике Српске, те навели да у овом тренутку нису створени услови за разговоре о најнижој плати.
Такође, послодавци сматрају непримјереним чињеницу да се током ранијих састанака представници Владе ниједном нису јавно огласили и изнијели став шта мисле о приједлозима за минималац, пишу „Независне“.
- Влада би требало да каже шта мисли, а не да свађа синдикат и послодавце - поновио је Тривић, поручивши још једном да послодавци не одступају од става да повећање минималца не може бити веће од 10 одсто.
- Ми смо све рекли како каже математика. То је негдје око 770-790 КМ и све преко тога је чита политика и повећање сиве економије. А шта ће одлучити Влада, то је на њима - истакао је Тривић.