На Градском гробљу Божовац у Фочи данас је служен парастос за 43 српске жртве фочанске Јабуке, страдале у стравичном злочину муслиманскe војскe .
Прије 33 године, српска Јабука збрисана је са лица земље. Било је то прво масовно страдање фочанских Срба у којем нису поштеђене старице, дјевојке и дјеца.
Најмлађа жрвта био је тринаестогодишњи дјечак Ново Елез.
Убијени су и слијепа старица Милка Ковач, непокретна Зорка Симовић, партизански ветеран из Другог свјетског рата, јунак из Битке на Сутјесци и са Сремског фронта Милош Вуковић, старији брачни парови Милован и Марија Скакавац, Милош и Анђелка Тривун, Остоја и Софија Ћосовић, Драго и Јока Стојановић.
У нападу је спаљено 18 заселака подно Јахорине, у некада фочанској мјесној заједници Јабука, која је након Дејтонског мировног споразума припала Федерацији БиХ, а минирана је и до темеља порушена православна црква Преображења Господњег.
- Злочинци су тог дана, предвођени нашим комшијама муслиманима из Јабуке, у добро организованој акцији, која је била прва и најјача на простору општине Фоча, мимо тога што су све убили, уништили и спалили, нажалост на мртвим жртвама се иживљавали- уписиваћи слово У и разне масакре сјечења главе и убодима ножевима - каже свједок злочина и предједник Удружења прогнаних Јабучана Љубиша Симовић.
Љубиша Симовић деценијама се бори да овај злочин добије судски епилог.
- Био сам више пута у Тужилаштву БиХ и тај предмет је напокон почео да се ради. Били су из Тужилаштва и недавно овдје, узимали су додатне изјаве од свједока, допуњују предмет и надамо се да би до краја године требало да се подигне оптужница за страдање Јабуке. Битно је нека се бар само подигне оптужница, а ми ћемо касније са свједоцима своја права доказивати на суду - каже Симовић.
Фото: radiofoca.com
Прошле су 33 године од дана нестанка Јабуке, каже свједок злочина Гордан Мастило.
- Једино што можемо је да се сјетимо жртава, да нису заборављене, да нису узалуд, иако се ништа не чини на кажњавању злочинаца. Они нису били ратни циљ, ратна мета, страдало је цивилно становништво, углавном старци, жене, нејач, збрисани су трагови живота у Јабуци, остало је све пусто - прича Мастило.
Тужилаштво БиХ, очекују преживјели Јабучани, коначно би ове године ове године требало да подигне оптужницу против извршилаца овог зллочина.
- Има наде да ће Тужилаштво до краја године формирати оптужницу и да се крене у тај процес. Е сад, колико ће бити користи од тога питање је, јер многи су свједоци помрли, извршиоци тог монструозног злочина су умрли, нестали, али некаква сатисфакција би била да се бар изрекне некаква казна било коме, да се зна да Јабука није заборављена и да се мора казнити онај ко је учинио такав злочин и затро траг живота у Јабуци - каже Мастило.
На фочанском гробљу Божовац, гдје су, након Дејтонског споразума и егзодуса преосталих Срба из Јабуке, пренесени посмртни остаци, уз парастос, родбина страдалих и општинске делегације прислужили су свијеће и положили цвијеће.
Јабучани ће се и ове године у свом завичају окупити на Преображење Господње, и прославити славу своје цркве која је прилозима вјерника обновљена 2005. године.
Новинар: Игор Јанковић