Na Gradskom groblju Božovac u Foči danas je služen parastos za 43 srpske žrtve fočanske Jabuke, stradale u stravičnom zločinu muslimanske vojske .
Prije 33 godine, srpska Jabuka zbrisana je sa lica zemlje. Bilo je to prvo masovno stradanje fočanskih Srba u kojem nisu pošteđene starice, djevojke i djeca.
Najmlađa žrvta bio je trinaestogodišnji dječak Novo Elez.
Ubijeni su i slijepa starica Milka Kovač, nepokretna Zorka Simović, partizanski veteran iz Drugog svjetskog rata, junak iz Bitke na Sutjesci i sa Sremskog fronta Miloš Vuković, stariji bračni parovi Milovan i Marija Skakavac, Miloš i Anđelka Trivun, Ostoja i Sofija Ćosović, Drago i Joka Stojanović.
U napadu je spaljeno 18 zaselaka podno Jahorine, u nekada fočanskoj mjesnoj zajednici Jabuka, koja je nakon Dejtonskog mirovnog sporazuma pripala Federaciji BiH, a minirana je i do temelja porušena pravoslavna crkva Preobraženja Gospodnjeg.
- Zločinci su tog dana, predvođeni našim komšijama muslimanima iz Jabuke, u dobro organizovanoj akciji, koja je bila prva i najjača na prostoru opštine Foča, mimo toga što su sve ubili, uništili i spalili, nažalost na mrtvim žrtvama se iživljavali- upisivaći slovo U i razne masakre sječenja glave i ubodima noževima - kaže svjedok zločina i predjednik Udruženja prognanih Jabučana Ljubiša Simović.
Ljubiša Simović decenijama se bori da ovaj zločin dobije sudski epilog.
- Bio sam više puta u Tužilaštvu BiH i taj predmet je napokon počeo da se radi. Bili su iz Tužilaštva i nedavno ovdje, uzimali su dodatne izjave od svjedoka, dopunjuju predmet i nadamo se da bi do kraja godine trebalo da se podigne optužnica za stradanje Jabuke. Bitno je neka se bar samo podigne optužnica, a mi ćemo kasnije sa svjedocima svoja prava dokazivati na sudu - kaže Simović.
Foto: radiofoca.com
Prošle su 33 godine od dana nestanka Jabuke, kaže svjedok zločina Gordan Mastilo.
- Jedino što možemo je da se sjetimo žrtava, da nisu zaboravljene, da nisu uzalud, iako se ništa ne čini na kažnjavanju zločinaca. Oni nisu bili ratni cilj, ratna meta, stradalo je civilno stanovništvo, uglavnom starci, žene, nejač, zbrisani su tragovi života u Jabuci, ostalo je sve pusto - priča Mastilo.
Tužilaštvo BiH, očekuju preživjeli Jabučani, konačno bi ove godine ove godine trebalo da podigne optužnicu protiv izvršilaca ovog zlločina.
- Ima nade da će Tužilaštvo do kraja godine formirati optužnicu i da se krene u taj proces. E sad, koliko će biti koristi od toga pitanje je, jer mnogi su svjedoci pomrli, izvršioci tog monstruoznog zločina su umrli, nestali, ali nekakva satisfakcija bi bila da se bar izrekne nekakva kazna bilo kome, da se zna da Jabuka nije zaboravljena i da se mora kazniti onaj ko je učinio takav zločin i zatro trag života u Jabuci - kaže Mastilo.
Na fočanskom groblju Božovac, gdje su, nakon Dejtonskog sporazuma i egzodusa preostalih Srba iz Jabuke, preneseni posmrtni ostaci, uz parastos, rodbina stradalih i opštinske delegacije prislužili su svijeće i položili cvijeće.
Jabučani će se i ove godine u svom zavičaju okupiti na Preobraženje Gospodnje, i proslaviti slavu svoje crkve koja je prilozima vjernika obnovljena 2005. godine.
Novinar: Igor Janković