На протесту синдиката и студената у блокади испред Владе Србије поручено је да Закон о раду и Закон о штрајку морају да се мијењају, али да је то само почетак.
Они су поручили да је "тачно да будућност треба да бирамо оловком, али имамо и улицу", те да ће ово бити "Први мај на коме ће први пут представници власти схватити да морају да доносе законе по мери Србије", преноси Н1.
Истакли су да су студенти успјели да уједине синдикате, који никада прије нису били на једној бини. Синдикалци су поздравили студенте као будуће раднике.
Предсједница Синдиката "Независност" Чеданка Андрић рекла је да је радно законодавство приоритет за који ће се заједно залагати.
- Неће се ови закони променити преко ноћи, али неће ни наше стрпљење бити вечно - рекла је она.
Ивица Цветановић, предсједник Конфедерације слободних синдиката, рекао је да су измене Закона о раду и Закона о штрајку само почетак.
- Овде смо и због ових младих. Шта ћемо са фриленсерима? Раде, плаћају порез, а немају никакву сигурност? И то треба регулисати. Шта ћемо са онима који немају 65 година, а имају више од 40 година стажа – умањена им је пензија заувек. Укинути Закон о агенцијском запошљавању, шта ће нам то? Очекујемо да што пре кренемо у квалитетан социјални дијалог. Министри су нови, па нек се покажу - додао је он, преноси Н1.
Најавио је и покретање иницијативе за четвородневну радну недјељу.
- И опет је дошао тренутак да се боримо за осам сати рада, осам сати култуног уздизања и осам сати спавања. Људи су 1886. гинули због тих осам сати, а сад имамо да послодавци опет држе раднике по 12, 13 сати неплаћеног радног времена - закључио је Цветановић.
На скупу је поручено и да радници не желе минималац, као и да власт каже да се незапосленост смањила, а не виде да су се подигли глад и сиромаштво.
Предсједник удружених синдиката Слога Жељко Веселиновић рекао је да су студенти ујединили синдикате, да стану заједно на једну бину.
Представница студената у блокади прочитала је на заједничком протесту студената и радника за које се измјене и допуне Закона о раду и Закона о штрајку они залажу. На њене ријечи грађани су скандирали "генерални штрајк".
- Захтевамо да се људи запослени на одређено време законом препознају као запослени и да сваки рад буде заштићен на истим основама. Поред тога, људи запослени на одређено ризикују отказ на основу хирова својих послодаваца, на пример уколико се само усуде да се разболе или у случају жена да затрудне - рекла је она.
Није никако изненађење да радници и болесни одлазе на посао уплашени од изненадног отказа, додала је. Такође су и против злоупотребе идеје радног учинка, односно да се радницима смањује месечна плата због болести.
Упитала је какве слободе може бити за радника који на име топлог оброка од послодавца добија динар.
- Каквим се достојанством могу поносити они које понижавају бедни додаци за рад? Измене које захтевамо задиру у саму суштину нашег система јер само је неук човек слободан човек - рекла је.