Прва сигурна кућа за LGBTIQ+ особе у БиХ нуди физичку и психичку сигурност

20.06.2024. 15:26
1
ИЗВОР: nezavisne.com

Иако је крајем априла Фондација "Крила наде" у Сарајеву отворила први центар, сигурну кућу, у Босни и Херцеговини који пружа резиденцијалну подршку LGBTIQ+ заједници, за сада у њој нема штићеника.

Потврдио је то у разговору за "Независне новине" Синиша Сајевић, психотерапеут и извршни директор Фондације "Крила наде" из Сарајева, и додао да је сигурна кућа отворена уз подршку Европске уније и Савјета Европе кроз пројекат "Ка једнакој, инклузивној и толерантној Босни и Херцеговини".

- Идеја за отварање сигурне куће постојала је већ неко вријеме и ми смо мукотрпним радом од септембра прошле године успјели у априлу ове године да отворимо сигурну кућу. Пошто је недавно отворена, још радимо на промоцији и желимо да вијест о сигурној кући дође до оних којима је то потребно. Тренутно немамо кориснике, а до сада смо имали двије интервенције, два позива, и очекујемо штићенике у наредном периоду - казао је Сајевић и додао да је ово мјесто које пружа заштиту и безбједно окружење особама које су у потенцијално опасним ситуацијама.

- Мислимо да ова сигурна кућа треба да представља не само резиденцијални дио, не само физичко уточиште за особе којима је то потребно, већ да буде платформа гдје ћемо пружити и психосоцијалну подршку и сваки вид подршке који је у нашој могућности да помогнемо особама које проживљавају насиље - прича Сајевић.

Истиче да сигурна кућа има више значајних сегмената, а први је физичка сигурност за особе које се суочавају са дискриминацијом, узнемиравањем, па чак и насиљем због своје сексуалне оријентације или родног идентитета.

- Сигурна кућа пружа физичко уточиште од потенцијално опасних ситуација попут избацивања из куће у којој су живјели са родитељима. Ту је и емоционална помоћ, односно психосоцијална подршка гдје особе добијају бесплатну психотерапију, а са друге стране, ту је и прихватање и афирмација за припаднике ове заједнице. Желимо да се осјећају сигурно у окружењу у коме бораве - каже он.

Сматра да чињеница да још нема штићеника у сигурној кући за ЛГБТИQ+ особе не говори у прилог томе да нема дискриминације и насиља према овој заједници.

- Ми морамо да радимо на генералном разбијању предрасуда, па и код особа које су припадници LGBTIQ+ заједнице, да је сигурна кућа, заиста сигурна. На нама је да урадимо све да осигурамо тај један простор у којем ће моћи да раде на траумама које су преживјели. Примјера дискриминације и насиља, нажалост, има и чини ми се да их има све више. Ми смо кроз дуги низ рада са заједницом кроз Сарајевски отворени центар имали ситуација у којима су младе особе, рецимо, истјеране из куће од стране њихових родитеља због неприхватања припадности LGBTIQ+ заједници до различитих облика физичког, економског и психичког насиља - рекао је Сајевић.

Према његовим ријечима, потребно је и одређено вријеме да информација о постојању сигурне куће дође до оних којима је то потребно.

- Одговорност је на нама, а, наравно, и цијелом спектру организација са којима радимо да се вијест прошири. Прошле седмице имали смо и састанак са представницима Центра за социјални рад у Сарајеву, а у плану су и састанци са надлежним министарствима. Надамо се да ћемо након састанка са министарствима имати и ту један вид подршке и сурадње и да ћемо моћи помоћи људима који се јаве преко Центра за социјални рад, или полиције, или других органа који су у тој надлежности - каже он.

Додао је да жели да охрабри све особе које доживљавају насиље јер су припадници LGBTIQ+ заједнице да се јаве и затраже помоћ.

- Ако немају потребу резиденцијалне подршке, могу нам се свеједно јавити за вид психосоцијалне подршке или неки други вид подршке ако смо у могућности да га пружимо - казао је Сајевић.

Истиче да им се припадници LGBTIQ+ заједнице или особе које знају чланове ове заједнице којима је помоћ потребна могу јавити на број телефона 062/772-591.

- Од тог тренутка кад се особа јави, преузима је тим који ради у Фондацији 'Крила наде', од социјалног радника, психотерапеута до особа које раде у сигурној кући, тако да је заиста довољно да се особа јави или, ако зна некога, да га упути на овај број или веб-страницу наше фондације" - казао је Сајевић.

Коментари 1
  • Generic placeholder image
    grkzorba 20.06.2024. 17:28
    dje se nalazi jebem li joj vrata?
Повезане вијести
Пјешак погинуо, возач побјегао Пјешак погинуо, возач побјегао
Војни авион сатима лети изнад БиХ Војни авион сатима лети изнад БиХ
Ускоро помоћ за поплављене пољопривреднике Ускоро помоћ за поплављене пољопривреднике
Најчитаније
  • Бабаљ има питање за Владу: Шта значи члан 8. Закона о платама у МУП Републике Српске?
    16h 32m
    1
  • Општина Источно Ново Сарајево: У априлу низ активности помоћи грађанима
    23h 16m
    0
  • Младић се заглавио у лифту факултета па пропао кроз отвор
    14h 33m
    0
  • Прекнута сједница Дома народа, Бошњаци изашли из сале
    18h 43m
    9
  • Изгласана смјена српских замјеника министара у Савјету министара
    22h 20m
    1