Iako je krajem aprila Fondacija "Krila nade" u Sarajevu otvorila prvi centar, sigurnu kuću, u Bosni i Hercegovini koji pruža rezidencijalnu podršku LGBTIQ+ zajednici, za sada u njoj nema štićenika.
Potvrdio je to u razgovoru za "Nezavisne novine" Siniša Sajević, psihoterapeut i izvršni direktor Fondacije "Krila nade" iz Sarajeva, i dodao da je sigurna kuća otvorena uz podršku Evropske unije i Savjeta Evrope kroz projekat "Ka jednakoj, inkluzivnoj i tolerantnoj Bosni i Hercegovini".
- Ideja za otvaranje sigurne kuće postojala je već neko vrijeme i mi smo mukotrpnim radom od septembra prošle godine uspjeli u aprilu ove godine da otvorimo sigurnu kuću. Pošto je nedavno otvorena, još radimo na promociji i želimo da vijest o sigurnoj kući dođe do onih kojima je to potrebno. Trenutno nemamo korisnike, a do sada smo imali dvije intervencije, dva poziva, i očekujemo štićenike u narednom periodu - kazao je Sajević i dodao da je ovo mjesto koje pruža zaštitu i bezbjedno okruženje osobama koje su u potencijalno opasnim situacijama.
- Mislimo da ova sigurna kuća treba da predstavlja ne samo rezidencijalni dio, ne samo fizičko utočište za osobe kojima je to potrebno, već da bude platforma gdje ćemo pružiti i psihosocijalnu podršku i svaki vid podrške koji je u našoj mogućnosti da pomognemo osobama koje proživljavaju nasilje - priča Sajević.
Ističe da sigurna kuća ima više značajnih segmenata, a prvi je fizička sigurnost za osobe koje se suočavaju sa diskriminacijom, uznemiravanjem, pa čak i nasiljem zbog svoje seksualne orijentacije ili rodnog identiteta.
- Sigurna kuća pruža fizičko utočište od potencijalno opasnih situacija poput izbacivanja iz kuće u kojoj su živjeli sa roditeljima. Tu je i emocionalna pomoć, odnosno psihosocijalna podrška gdje osobe dobijaju besplatnu psihoterapiju, a sa druge strane, tu je i prihvatanje i afirmacija za pripadnike ove zajednice. Želimo da se osjećaju sigurno u okruženju u kome borave - kaže on.
Smatra da činjenica da još nema štićenika u sigurnoj kući za LGBTIQ+ osobe ne govori u prilog tome da nema diskriminacije i nasilja prema ovoj zajednici.
- Mi moramo da radimo na generalnom razbijanju predrasuda, pa i kod osoba koje su pripadnici LGBTIQ+ zajednice, da je sigurna kuća, zaista sigurna. Na nama je da uradimo sve da osiguramo taj jedan prostor u kojem će moći da rade na traumama koje su preživjeli. Primjera diskriminacije i nasilja, nažalost, ima i čini mi se da ih ima sve više. Mi smo kroz dugi niz rada sa zajednicom kroz Sarajevski otvoreni centar imali situacija u kojima su mlade osobe, recimo, istjerane iz kuće od strane njihovih roditelja zbog neprihvatanja pripadnosti LGBTIQ+ zajednici do različitih oblika fizičkog, ekonomskog i psihičkog nasilja - rekao je Sajević.
Prema njegovim riječima, potrebno je i određeno vrijeme da informacija o postojanju sigurne kuće dođe do onih kojima je to potrebno.
- Odgovornost je na nama, a, naravno, i cijelom spektru organizacija sa kojima radimo da se vijest proširi. Prošle sedmice imali smo i sastanak sa predstavnicima Centra za socijalni rad u Sarajevu, a u planu su i sastanci sa nadležnim ministarstvima. Nadamo se da ćemo nakon sastanka sa ministarstvima imati i tu jedan vid podrške i suradnje i da ćemo moći pomoći ljudima koji se jave preko Centra za socijalni rad, ili policije, ili drugih organa koji su u toj nadležnosti - kaže on.
Dodao je da želi da ohrabri sve osobe koje doživljavaju nasilje jer su pripadnici LGBTIQ+ zajednice da se jave i zatraže pomoć.
- Ako nemaju potrebu rezidencijalne podrške, mogu nam se svejedno javiti za vid psihosocijalne podrške ili neki drugi vid podrške ako smo u mogućnosti da ga pružimo - kazao je Sajević.
Ističe da im se pripadnici LGBTIQ+ zajednice ili osobe koje znaju članove ove zajednice kojima je pomoć potrebna mogu javiti na broj telefona 062/772-591.
- Od tog trenutka kad se osoba javi, preuzima je tim koji radi u Fondaciji 'Krila nade', od socijalnog radnika, psihoterapeuta do osoba koje rade u sigurnoj kući, tako da je zaista dovoljno da se osoba javi ili, ako zna nekoga, da ga uputi na ovaj broj ili veb-stranicu naše fondacije" - kazao je Sajević.