Адвокат Срђан Алексић најавио је данас да ће прве тужбе обољелих од карцинома, са представљањем медицинских доказа да је узрочник болести осиромашени уранијум бачен на Србију у НАТО бомбардовању, бити предате националним судовима крајем августа или почетком септембра.
Он је истакао да за сада има око 2.000 предмета углавном људи из околине Врања и са Косова и Метохије гдје је НАТО и бацио највише муниције са осиромашеним уранијумом.
Алексић је за Спутњик навео да, уколико буде било индивидуалних пресуда, оне могу бити и подлога за међудржавне тужбе.
Он је напоменуо да ће му у овом процесу помагати италијански адвокат Анђело Фјоре Тартаља, који је у правосудним институцијама у Италији остварио више од 170 пресуда у корист обољелих италијанских војника који су боравили и у мисији на Косову и Метохији.
Алексић је истакао да ће бити добијена помоћ и од италијанских институција које је користио и адвоката Тартаља.
- Адвокат Тартаља је успио да докаже анализом и да квантитативно верификује присуство тешких метала код обољелих, као и у средини одакле потичу обољели - навео је Алексић.
Према његовим ријечима, у томе су Тартаљи помогли вјештачење Универзитетске клинике "Ла сапијенца" у Риму, Института за нанотехнологије у Милану и Универзитета у Торину, и то је предочено у тужбама.
- Наш Закон о парничном поступку дозвољава вјештачење из иностранства. Српски судови прихватају налазе из иностранства, па тако и из Италије. Ангажоваћемо, дакле и италијанске онкологе који су вјештачили и у случајевима италијанских војника - објаснио је Алексић.
Упоредо са овим процесом, Алексић ће затражити и да се подручја загађена осиромашеним уранијумом очисте.
- У међувремену смо Комисији за заштиту људских права и околину УН поднијели око 1.000 представки грађана с нашег подручја који сматрају да је њихова болест посљедица НАТО бомбардовања - рекао је Алексић.
Он је објаснио да је затражено од УН да пошаљу своја два независна истраживача, једног за заштиту животне средине, а другог за заштиту људских права.
- Сматрамо да су и УН дужне и обавезне да дођу и да испитају посљедице осиромашеног уранијума јер људи са тог подручја и послије 20 година и даље оболијевају и умиру, а територија је загађена и мислим да су они који су учествовали у бомбардовању, дужни да то подручје очисте - закључио је Алексић.