Обавезно служење војног рока у Србији, чије је враћање најавио предсједник Србије Александар Вучић, могла би да почне најраније наредне године, а нови модел неће имати много везе са концептом ЈНА, пишу београдске "Вечерње новости".
Лист наводи да је период од 90 дана минималан за ефикасну обуку и обављање војничких дужности, али да ће коначну одлуку о трајању и свим детаљима будућег војног рока донијети нова Влада и Скупштина Србије, послије шире јавне расправе.
Према сазнањима листа, врх Војске Србије саставио је више модела, који се разликују не само по трајању, него и по потребним ресурсима, финансијама и организационим промјенама у систему одбране.
Скупштинском одлуком из 2011. године, младићи у Србији били су ослобођени одласка у касарне и свих других обавеза које се тичу војне обуке, служења у резервном саставу и слично. Задржано је једино евидентирање пунољених младића у некадашњим војним одсјецима.
Како наводи лист, на основу ове евиденције обављаће се упућивање регрута и односиће се на младиће старости између 18 и 26 година, при чему ће професионални састав остати непромијењен и чинити окосницу оружаних снага Србије.
У Војсци Србије кажу да нови војни рок неће имати много везе са концептом ЈНА и уважиће низ околности које раније нису биле приоритет, па ће од школске спреме зависити упућивање у род војске и распоред у јединицама.
Засад је извјесно да ће бити задржан и институт приговора савјести, према којем је сваки регрут слободан да одбије ношење оружја, али то неће поништити и природу обавезе.
Цивилно служење војске, у државним установама, највјероватније, неће бити могуће.
Предсједник Србије Александар Вучић рекао је у петак, 6. маја, да је његов приједлог да војни рок траје 90 дана.