Сектор за утврђивање поријекла имовине Пореске управе Републике Српске прибавља податке о имовини коју у иностранству посједује 21 физичко лице за које је утврђено да су у највише три узастопне календарске године увећале вриједност имовине за више од 300.000 КМ.
Из Пореске управе Републике Српске на питања Капитал-а су одговорили да су службеници Сектора за утврђивање поријекла имовине установили да је 1.450 физичких лица имало повећање вриједности имовине за више од 300.000 КМ.
- Од укупног броја идентификованих физичких лица код којих је утврђен овај несразмјер до сада је у складу са планом покретања претходног поступка издат 21 налог за покретање тог поступка - кажу из ПУРС.
Они наглашавају да „то истовремено не значи да су се сва та физичка лица незаконито обогатила, већ да се увећала вриједност имовине којом располажу у посматраном периоду“.
- Једноставније речено, сасвим је могуће да међу њима има и грађана који су потпуно легално, без утаје пореза, стекли ту имовину, али то ће утврдити поступак контроле, уколико у претходном поступку буде утврђен несразмјер између вриједности имовине и прихода - објашњавају из ПУРС.
Спровођење претходног поступка, каже се даље, захтјева дуг и комплексан рад како би се што потпуније и тачније утврдиле све битне чињенице за утврђивање увећања имовине физичког лица.
- Уколико се у фази претходног поступка учини вјероватним да у највише три узастопне календарске године у којима је физичко лице имало увећање имовине постоји разлика између увећања имовине и пријављених прихода физичког лица већа од 300.000 КМ, за то физичко лице покреће се поступак контроле - наводи се у одговору.
Из ПУРС истичу да се Закон о утврђивању поријекла имовине и посебног пореза на имовину односи једнако на све грађане и да ни у ком случају нема селективног приступа у примјени овог закона.
- Пореска управа је овом послу приступила на једини исправан начин који је једнак за све, а то је да врши системско прикупљање података о имовини свих грађана Републике Српске и на тај начин прави базу имовине наших грађана у РС, БиХ и иностранству - наводе из ПУРС.
Подсјећамо, Закон о утврђивању поријекла имовине и посебног пореза на имовину предвиђа да се особи која је у року од три узастопне године стекла имовину већу од 300.000 КМ, а за коју не може доказати поријекло, уводи порез на ту имовину од 75 одсто њене вриједности.
Овај закон усвојен је у фебруару 2022. године са законском одредбом да ступа на снагу годину дана након објављивања у Службеном гласнику РС. Пошто је у Службеном гласнику објављен 23. фебруара 2022. године, то значи да је на снагу ступио 23. фебруара 2023. године и да ће за петнаестак дана бити пуне двије године откако је тај закон на снази.
Међутим, ни за једно физичко лице још није утврђен незаконит несразмјер између његових прихода и имовине, нити је у складу са овим законом опорезовано по стопи од 75 одсто вриједности имовине за коју није могао да докаже поријекло.