PURS istražuje 21 osobu zbog imovine u inostranstvu

06.02.2025. 17:34
0
IZVOR: capital.ba

Sektor za utvrđivanje porijekla imovine Poreske uprave Republike Srpske pribavlja podatke o imovini koju u inostranstvu posjeduje 21 fizičko lice za koje je utvrđeno da su u najviše tri uzastopne kalendarske godine uvećale vrijednost imovine za više od 300.000 KM.

Iz Poreske uprave Republike Srpske na pitanja  Kapital-a su odgovorili da su službenici Sektora za utvrđivanje porijekla imovine ustanovili da je 1.450 fizičkih lica imalo povećanje vrijednosti imovine za više od 300.000 KM.

- Od ukupnog broja identifikovanih fizičkih lica kod kojih je utvrđen ovaj nesrazmjer do sada je u skladu sa planom pokretanja prethodnog postupka izdat 21 nalog za pokretanje tog postupka - kažu iz PURS.

Oni naglašavaju da „to istovremeno ne znači da su se sva ta fizička lica nezakonito obogatila, već da se uvećala vrijednost imovine kojom raspolažu u posmatranom periodu“.

- Jednostavnije rečeno, sasvim je moguće da među njima ima i građana koji su potpuno legalno, bez utaje poreza, stekli tu imovinu, ali to će utvrditi postupak kontrole, ukoliko u prethodnom postupku bude utvrđen nesrazmjer između vrijednosti imovine i prihoda - objašnjavaju iz PURS.

Sprovođenje prethodnog postupka, kaže se dalje, zahtjeva dug i kompleksan rad kako bi se što potpunije i tačnije utvrdile sve bitne činjenice za utvrđivanje uvećanja imovine fizičkog lica.

- Ukoliko se u fazi prethodnog postupka učini vjerovatnim da u najviše tri uzastopne kalendarske godine u kojima je fizičko lice imalo uvećanje imovine postoji razlika između uvećanja imovine i prijavljenih prihoda fizičkog lica veća od 300.000 KM, za to fizičko lice pokreće se postupak kontrole - navodi se u odgovoru.

Iz PURS ističu da se Zakon o utvrđivanju porijekla imovine i posebnog poreza na imovinu odnosi jednako na sve građane i da ni u kom slučaju nema selektivnog pristupa u primjeni ovog zakona.

- Poreska uprava je ovom poslu pristupila na jedini ispravan način koji je jednak za sve, a to je da vrši sistemsko prikupljanje podataka o imovini svih građana Republike Srpske i na taj način pravi bazu imovine naših građana u RS, BiH i inostranstvu - navode iz PURS.

Podsjećamo, Zakon o utvrđivanju porijekla imovine i posebnog poreza na imovinu predviđa da se osobi koja je u roku od tri uzastopne godine stekla imovinu veću od 300.000 KM, a za koju ne može dokazati porijeklo, uvodi porez na tu imovinu od 75 odsto njene vrijednosti.

Ovaj zakon usvojen je u februaru 2022. godine sa zakonskom odredbom da stupa na snagu godinu dana nakon objavljivanja u Službenom glasniku RS. Pošto je u Službenom glasniku objavljen 23. februara 2022. godine, to znači da je na snagu stupio 23. februara 2023. godine i da će za petnaestak dana biti pune dvije godine otkako je taj zakon na snazi.

Međutim, ni za jedno fizičko lice još nije utvrđen nezakonit nesrazmjer između njegovih prihoda i imovine, niti je u skladu sa ovim zakonom oporezovano po stopi od 75 odsto vrijednosti imovine za koju nije mogao da dokaže porijeklo.

Komentari 0
Povezane vijesti
Koji narod u Evropi ima najduži životni vijek Koji narod u Evropi ima najduži životni vijek
Pokušaj otimanja imovine u Istočnoj Ilidži sprečen uz pomoć RUGIP i te lokalne zajednice Pokušaj otimanja imovine u Istočnoj Ilidži sprečen uz pomoć RUGIP i te lokalne zajednice
Zakrpa za oštećena srca: Revolucionarno otkriće naučnika za ljude sa srčanom manom Zakrpa za oštećena srca: Revolucionarno otkriće naučnika za ljude sa srčanom manom
Najčitanije
  • Godišnjica ubistva srpskih dječaka u Hadžićima; Srđan (12) i Staša (13) ubijeni dok su se igrali
    16h 50m
    3
  • Božović: Dođe đavo po svoje
    15h 21m
    0
  • Na današnji dan Jurij Gagarin poletio u svemir (VIDEO)
    16h 48m
    0
  • Godišnjica najstravičnijeg napada NATO snaga na Saveznu Republiku Jugoslaviju
    16h 37m
    0
  • Cijena kafe otišla "nebu pod oblake"
    13h 25m
    1