Ранка Мишић: И да послодавци “накаче” раднике на буџет опет би кукали

15.11.2019. 09:46
0
ИЗВОР: Srpska.info

У девет дјелатности у реалном сектору плате нису ни близу просјечној републичкој плати. А укупно има 15 дјелатности из реалног сектора којима се мјери просјечна плата у Републици Српској.

Ово за Српскаинфо каже Ранка Мишић, предсједница Савеза синдиката Републике Српске, и оцјењује да ови подаци говоре колико су заиста послодавци у посљедње вријеме повећавали плате запосленима.

У просјечне плате запосленима улази и 30 КМ, којих се, како подсјећа, одрекла Влада РС од пореза на доходак у корист радника.

– При томе су послодавци од Владе РС добили бројне бенефите. Повећан им је неопорезиви дио на лични доходак на 500 КМ, а сада је интенција да то буде у висини просјечне плате. Више неће плаћати породиље, држава преузима на себе исплату бруто плата. Имају бенефите посредством Завода за запошљавање, смањују им се парафискални намети.  Ми смо све то подржали како би се радницима повећале плате. Међутим, послодавци сваки дан излазе у јавност и говоре како им треба растеретити рад. Остало је само да раднике “накаче” на буџет и опет би нешто тражили – сматра Мишићева.

Она наводи примјер једног трговачког ланца који је прошле године остварио 5 милиона марака добити, а запослени имају плату од 520 КМ и то за 10 сати дневног рада.

– Радници раде све, и трговачке послове, носе робу, гурају, пењу се, а имају десет дана годишњег одмора, и то и из два пута. У нормалним земљама посолодавци из добити повећавају плате. А мени овдје кажу да нисам нормална и да они из добити инвестирају у даљу производњу. Па, је ли треба да будем солидарна за њихово даље пословно и приватно богаћање? Љута сам и на Владу РС, министарства рада и енергетике… Наметнута је прича како се мали јадни послодавци гуше и немају никакве бенефите. То није тачно – поручује Мишићева.

Коментари 0
Повезане вијести
Крај за Ранку Мишић, промјене на челу Савеза Синдиката Крај за Ранку Мишић, промјене на челу Савеза Синдиката
Грађевинци дижу руке од Њемачке Грађевинци дижу руке од Њемачке
БиХ за три мјесеца остала без 40.000 радника БиХ за три мјесеца остала без 40.000 радника
Најчитаније
  • Лице активирало експлозивну направу у Сокоцу
    19h 51m
    1
  • Михајло Голуб најмлађа беба у Источном Новом Сарајеву (ФОТО)
    9h 4m
    0
  • Дан жалости у суботу у Српској
    15h 22m
    0
  • У Рогатици отуђен одређен износ новца
    19h 47m
    0
  • Сестре по оружју - како су Милунка Савић и Флора Сандс заједно ратовале
    19h 15m
    0