Расписан тендер за набавку вакцина против ХПВ-а

07.12.2022. 11:17
1
ИЗВОР: srna.rs

Доступност вакцине против хуманог папилома вируса /ХПВ/ и увођење ове имунизације као препоручене, први пут у Републици Српској, омогућено је измјенама и допунама Закона о заштити становништва од заразних болести, и у току је израда програма који ће дефинисати циљне групе, начин примјене вакцине и дистрибуцију, речено је Срни у Министарству здравља и социјалне заштите Српске.

 

Из ресорног министарства наводе да је Институт за јавно здравство Републике Српске расписао тендер за набавку ових вакцина, а Влада Српске је за почетак вакцинације обезбиједила милион КМ.

Из Министарства истичу да се настоји обезбиједити деветовалентна вакцина, која штити од девет типова хуманог папилома вируса.

У Министарству здравља и социјалне заштите Српске наводе да је хумани папилома вирус прије свега узрочник карцинома грлића материце, али да узрокује и неке друге врсте карцинома, због чега је важно да се прије свега вакцинишу особе женског пола, али и мушког пола, с обзиром на то да су они и преносиоци, а могу и да оболе од неких других врста карцинома.

Због свега тога, додају из ресорног министарства, увођење вакцинације против ХПВ-а сматра се унапређењем програма вакцинације у Републици Српској, а првенствено важним кораком у превенцији карцинома.

Из Министарства здравља и социјалне заштите подсјећају да је карцином грлића материце по учесталости четврти најчешћи рак међу женама широм свијета.

Министарство здравља и социјалне заштите Републике Српске, како наводе, и Институт за јавно здравство Српске у континуитету раде на промоцији имунизације и подизању свијести становништва о њеној важности, препознају позитивне ефекте вакцинације против ХПВ-а, али и значај наставка редовних гинеколошких прегледа ради заштите од рака грлића материце.

Коментари 1
  • Generic placeholder image
    NN 07.12.2022. 12:37
    Užas jedan koliko se našeg novca troši na vakcine, a narod sve bolesniji. Vakcina štiti od devet tipova virusa (HPV), a niko ne kaže koliko tipova ima (160!!). U čemu je onda smisao ove vakcinacije? Da li Ministarstvo planira nabavku vakcina za zaštitu stanovništva od zagađenja vazduha?
Повезане вијести
Нова фискализација у Српској донијела рекордан износ казни Нова фискализација у Српској донијела рекордан износ казни
Цијели фудбалски тим је дао живот за Републику Српску: Лопту су замијенили пушкама, њихова прича је бесмртна Цијели фудбалски тим је дао живот за Републику Српску: Лопту су замијенили пушкама, њихова...
Бадње вече у невесињским селима (ФОТО) Бадње вече у невесињским селима (ФОТО)
Најчитаније
  • "Праштајте синови српски"
    8h 55m
    7
  • Распоред богослужења за божићне празнике у храмовима у Источном Сарајеву и Сарајеву
    10h 35m
    4
  • Цијели фудбалски тим је дао живот за Републику Српску: Лопту су замијенили пушкама, њихова прича је бесмртна
    9h 5m
    0
  • Источно Ново Сарајево: Дочек православне Нове године уз Слађану Мандић и бенд „Истурено одјељење“
    12h 44m
    7
  • Дјеца Божића
    18h 52m
    1