Укупан приход од накнада за приређивање игара на срећу, наградних и забавних игара и пореза на добитак у 2024. години премашиће прошлогодишњи износ и биће више од 150 милиона марака, потврђено је за "Независне новине" из Републичке управе за игре на срећу.
Да ће несумњиво тај износ бити и прикупљен показују подаци који говоре да је за 11 мјесеци ове године укупан приход по овом основу био 140.697.256 КМ. Лани су током читаве године прикупљена нешто више од 124 милиона марака.
Док укупни приходи расту, број нелегалних приређивања игара на срећу, барем према подацима, биљежи пад. Како истичу из Републичке управе за игре на срећу за "Независне новине", њихови инспектори ове године издали су укупно и 78 прекршајних налога у вриједности 228.400 КМ.
- У истом периоду прошле године издали су 95 прекршајних налога у вриједности 328.500 КМ - навели су они.
Како додају, највише нелегалног приређивања игара на срећу откривено је у источном дијелу Републике Српске, а најчешће неправилности које су открили инспектори су приређивање игара на срећу без рјешења, као и посједовање илегалне опреме на којој се приређују игре на срећу.
Иван Шијаковић, социолог, истиче да грађани не траже спас у играма на срећу, већ су оне постале саставни дио свакодневног живота.
- Људи им приступају као свакој другој рутинској радњи, одевању, одласку на посао, разговору са пријатељима, поготово онлине играма и клађењима. Све је надохват руке, на један клик, и то људе привлачи. Наравно, људе привлачи и вечита жеља да се дође до новца на лаган начин - каже Шијаковић за "Независне новине".
Он додаје да више није ријеч о сиромашнима којима је то вапај да се извуку из тог стања, већ да се заправо више богатији или солидно стојећи занимају тиме.
Шијаковић истиче да је тешко промијенити то стање.
Маја Савановић Зорић, психолог и системски породични психотерапеут, у разговору за "Независне новине" истиче да како расту приходи, тако расте и број људи који се баве играма на срећу.
- У свом професионалном искуству као психотерапеут свједочим све већем броју клијената који се боре с овим проблемом, али и њиховим породицама које трпе разне посљедице различитих размјера - истиче она и додаје да игре на срећу на први поглед дјелују као начин забаве или брз начин зараде, али су често резултат сложених унутрашњих процеса попут бијега од проблема.
Додаје да постоје и начини рјешавања овог проблема, али да захтијевају свијест, подршку и посвећеност.
- Један од кључних корака је препознавање проблема, што може бити изузетно тешко због осјећаја срама и стигме и страха од одбацивања од околине. Психотерапија је један од кључних рјешења јер кроз психотерапијски рад клијенти почињу да разумију узроке свог понашања - наводи она за "Независне новине" и додаје да је јако битна и породична подршка.
Такође, Савановић Зорићева истиче да је важно потражити стручну помоћ што прије и да је опоравак могућ.