Револуција у најави: У зидовима кућа може да се чува струја, циглу претворили у батерију

13.08.2020. 17:04
0
ИЗВОР: b92.net

У зидовима кућа може да се чува струја, пошто је приказана нова технологија која претвара циглу у батерију.

Научници су успјели да претворе циглу у батерију тако што су искористили минијатурне шупљине у њој и испунили их нановлакнима која могу да складиште струју, пише британски "Гардијан".

Једна цигла која је тако прерађена могла је да ускладишти довољно струје да се на њу прикључи мала сијалица, преноси "Спутњик".

Уколико капацитет такве цигле-батерије буде повећан, могле би да замијене постојеће литијум-јонске батерије.

Оваква цигла ради на принципу суперкондензатора, који не раде на основу хемијске реакције, као батерије, већ складиштењем струје у чврстим материјалима. Они се често користе у аутомобилима, локомотивама, трамвајима или машинама за прикупљање регенерисане снаге кочења или краткотрајног складиштења струје.

Главна предност суперкондензатора је што се много брже пуне и празне него батерије, али немају толику могућност складиштења као оне. Истраживачи тренутно раде на два колосјека, један је да повећају капацитет суперкондензатора, а други брже пуњење батерија.

- Соларне плоче на нечијој кући морају негдје да складиште струју и уобичајено је да се користе батерије. Оно што смо ми успјели је да отворимо нову тему за озбиљно разматрање - рекао је Џулио Дарси са Универзитета Сент Луис, један од аутора студије у којој је цигла послужила за складиштење струје.

Однос запремине цигле и енергије коју је ускладиштила тек је један одсто у односу на батерије, али научници мисле да то може бити повећано додавањем материјала као што су оксиди метала, како би капацитет цигала-батерија био повећан.

- Када бисмо успјели да изједначимо тај однос, добили бисмо технологију која је далеко јефтинија од литијум-јонских батерија и оне би отишле у прошлост - каже Дарси.

Научници подсјећају да суперкондензатори имају једну огромну предност у односу на батерије - могу да преживе далеко више циклуса пуњења и пражњења него класичне батерије. Како наводе, тек послије 10.000 таквих циклуса, капацитет цигле-батерије почне да опада.

Коментари 0
Повезане вијести
Колико звијезда има у свемиру Колико звијезда има у свемиру
Упозорење за све који користе Yahoo, Gmail и Microsoft Упозорење за све који користе Yahoo, Gmail и Microsoft
Microsoft више не дозвољава: Или нови PC или нема Windowsa 11 Microsoft више не дозвољава: Или нови PC или нема Windowsa 11
Најчитаније
  • Прича о страдању легендарног генерала Драже Михаиловића
    13h 40m
    25
  • Данас промоција књиге „Опсада и одбрана Илиџе“ Неђељка Прстојевића
    11h 49m
    11
  • Сокочанин ухапшен након што је пуцао из пушке
    12h 42m
    2
  • Свеепархијски сабор у спомен на свештеномученике дабробосанске 19. јула у Биљешеву код Какња
    13h 14m
    0
  • Прошло је 107 година од убиства руске царске породице Романов
    13h 30m
    0