Рогатица: Производња кромпира расте упркос тешкоћама у пласману

28.06.2025. 11:53
0
ИЗВОР: srna.rs

На подручју Рогатице, од старина познатом крају по производњи квалитетног кромпира, овом културом прољетос је засађено око 300 хектара, али се пољопривредници прибојавају дуже суше која би могла знатно смањити принос за око 60 већих произвођача.

Замјеник начелника општине Рогатица Десимир Деспотовић рекао је Срни да локална управа чини све што је у њеној моћи да помогне пољопривредницима, посебно онима којима је производња кромпира главна дјелатност.

- Прошле године смо и званично заштитили географско поријекло рогатичког кромпира, што је врло битан корак за произвођаче и цјелокупну заједницу, укључујући и купце којима сада накупци не могу продавати кромпир лошијег квалитета као рогатички - навео је Деспотовић.

Он је навео да производња кромпира на подручју ове општине расте, упркос тешкоћама око пласмана проузрокованих кретањима на тржишту.

Потврђује то и податак да из године у годину расте број захтјева за додјелу замљишта у закуп или концесију на коме се углавном узгаја ова култура, а по којима је локална управа пољопривредницима одобрила око 700 хекатара земљишта.

Деспотовић је навео да општина сваке године помаже произвођаче кромпира кроз пројекте преко Међународног фонда за пољопривредни развој /ИфАД/ и Министрства пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Српске.

Додао је да је локална управа прошле године учестовала у набавци пакета за третирање ове културе за око 60 корисника, а ове године је почела процес изградње фабрике за прераду кромпира уз подршку ресорног министарства.

Према његовим ријечима, веома често у складиштима пољопривредника остану веће количине непродатог кромпира, што иде на штету произвођача, па је општина подржала иницијативу да се гради фабрика за прераду кромпира.

- У првој фази производње кромпир ће се прати, љуштити, вакумирати и бланширати, док су у другој фази планирани залеђивање и остали процеси прераде. То је инвестиција од 3,5 милиона евра - појаснио је Деспотовић.

Деспотовић је навео да је приједлог да се фабрика гради на Боричком платоу, те да ће њену изградњу подржати и Влада Републике Српске.

Инжењер пољопривреде у Компанији "Агрос" у Рогатици, водећем произвођачу сјеменског кромпира у БиХ, Миланко Ристановић рекао је Срни да су ове године кромпиром засијали 50 хектара, од којих 32 хекатара сјеменским, 13 меркантилним и пет хекатара кромпиром органске производње.

Он је додао да су ове године први пут одлучили да се баве и органском производњом, користећи органско ђубриво и посебна средства за заштиту биља у расту, уз систем контроле надлежних служби.

- Сви узгајивачи кромпира у Рогатици полажу наду у фабрику за прераду ове културе - рекао је Ристановић. 

Коментари 0
Повезане вијести
Прелић: Видовдан је више од обичаја – он је симбол жртве, истрајности и снаге Прелић: Видовдан је више од обичаја – он је симбол жртве, истрајности и снаге
Конференција беба 3. јула у Рогатици, пријаве у току Конференција беба 3. јула у Рогатици, пријаве у току
Душко Планојевић ученик генерације у Рогатици: Са њиве до ласкаве титуле Душко Планојевић ученик генерације у Рогатици: Са њиве до ласкаве титуле
Најчитаније
  • Од пуцња у Сарајеву до Панчева - Како живе потомци браће Гаврила Принципа (ВИДЕО)
    6h 34m
    22
  • Сјећање на Видовдан 1994. године у Српској Илиџи
    4h 56m
    0
  • Говор владике Николаја на Видовдан 1916. године
    3h 13m
    1
  • Божовић: Општина Источна Илиџа неће дозволити повећање цијене воде без адекватног образложења
    23h 27m
    0
  • Божидар Новаковић - најактивнији одборник у Скупштини наставља да се бори за интересе свих грађана
    17h 58m
    12