Романија његује сјећање на своје солунце

14.11.2020. 13:29
0
ИЗВОР: СРНА

Соколачки и романијски солунци још живе у сјећањима људи овога краја, а о њиховим судбинама и јунаштвима постоји безброј прича.

Бранимир Ђурковић, предсједник соколачког Удружења потомака и поштовалаца дјела српских добровољаца учесника у одбрамбеним ратовима Србије од 1912. до 1918. године, истиче да је окупљање код Споменика солунском добровољцу у Сокоцу прилика да се његују сјећања на сељаке-слободаре из ових крајева.

Они су "смогли снаге да се одупру великој царевини и помогну браћи са друге стране Дрине у одбрани отаџбине", наглашава Ђурковић за Срну.

Он подсјећа да Удружење потомака и поштовалаца дјела српских добровољаца од 2008. године обиљежава 15. септембар - Дан почетка пробоја Солунског фронта и 11. новембар - Дан примирја у Великом рату.

На овај начин најбоље се чувају од заборава јунаци са подручја Сокоца и околине, који су се прикључили српској и црногорској војсци у одбрани Србије у ратовима од 1912. до 1918. године, а сјећање на њих преноси се са генерације на генерацију.

Из сјећања старијих потомака солунаца са Романије, Ђурковић се радо сјећа приче о јунаштву Саве Боровине из соколачког села Долови, за којег у вријеме регрутовања у аустроугарску војску нису могли да нађу одговарајући број униформе јер је као млад и кршан момак имао 110 килограма.

-Боровину су, према причама сабораца, погубили бугарски војници након што је тешко рањен сам убио шест нападача у рову - испричао је Ђурковић.

Међу добровољцима са Романије остала је и прича о Јовану Зековићу са Гласинца, међу пријатељима познатом као "великом путнику", који се послије седам година вратио у родно село.

Ђурковић помиње и добровољца Миливоја Ћајића из села Неправдићи, подно Романије, који је својим потомцима након повратка кући пренио све податке о пробоју до Одесе и формирању Прве српске добровољачке дивизије.

Из разговора са потомцима добровољаца занимљива је и животна прича Митра Бакмаза из села Калиманићи, који се као млади регрут нашао у аустроугарској војсци у покрету на Србију.

-Успио је да се са пријатељем сакрије испод познатог моста на Жепи, а потом прикључи црногорској војсци, пређе Албанију и врати кући након завршетка Првог рата -  наводи Ђурковић.

Треба напоменути да је са истом пушком Бакмаз изашао и из Другог свјетског рата и умро шездесетих година прошлог вијека у родним Калиманићима.

Добровољац Перо Шкиљевић из села Крајишићи, на линији између Олова и Сокоца, према причи која још живи у том крају, био је један од пратилаца војводе Живојина Мишића.

У породици Крсмановић из Бијеле Воде, каже Ђурковић, преносе младим генерацијама како њихов Арсен није могао да препозна свог старијег брата преживјелог солунца Максима када га је срео при повратку у родно село.

У соколачком селу Крушевци, наводи Ђурковић, и данас живи сјећање старијих мјештана да се један од добровољаца из породице Радовић из ропства у родно село вратио након седам година, и то на дан када је његова супруга требала да се преуда, али се, чувши глас да муж стиже, предомислила и остала у Радовићима.

Ђурковић наводи да је са подручја тадашње општине Гласинац, која је припадала Рогатичком срезу, један од најмлађих добровољаца био Миливоје Гавриловић из села Маргетићи.

Он се и данас присјећа приче старијих, према којој је, у знак захвалности добровољцима са Гласинца и Романије, краљ Александар Карађорђевић личним средствима помогао да се од 1936. године изгради водовод са извора Геруша до Павичића на Гласиначком пољу, са којег се и данас напаја више од 10 села.

Ђурковић напомиње да су на Споменику солунском добровољцу уписана 363 имена добровољаца из ових крајева, међу којима има и муслимана, који су заједно са комшијама Србима, пошли у рат против окупатора.

Он истиче да се потомци добровољаца и даље обраћају Удружењу потомака и поштовалаца дјела српских добровољаца учесника у одбрамбеним ратовима Србије од 1912. до 1918. године са захтјевима да се имена њихових предака упишу на ово спомен-обиљежје, те поручује да за то треба да прибаве потребну документацију из неког од архива бивше Југославије и пријаве се Удружењу.

Према ријечима Ђурковића, о судбинама добровољаца написане су многе књиге, али животни пут сваког од њих је прича за себе које потомци чувају као успомене на вријеме у којем су сељаци-слободари, пролазећи Албанску голготу, стали на пут Централним силама и промијенили историју и карту тадашње Европе. 

Коментари 0
Повезане вијести
Соколац: Успјех средњошколаца на БЕОСЕФ фестивалу Соколац: Успјех средњошколаца на БЕОСЕФ фестивалу
Забрана саобраћаја за теретна возила преко Романије Забрана саобраћаја за теретна возила преко Романије
Магистрални путеви очишћени, далеководи без напона Магистрални путеви очишћени, далеководи без напона
Најчитаније
  • Сарајлије „окупирале“ Источно Ново Сарајево, трговци имали пуне руке посла (ФОТО)
    10h 12m
    0
  • Повлаче се новчанице од 10,20,50 и 100 КМ: Шта требате знати
    11h 59m
    0
  • Расте цијена прасића у Српској
    16h 55m
    0
  • Соколац: Успјех средњошколаца на БЕОСЕФ фестивалу
    18h 15m
    0
  • Детаљи трагедије у Книну: Бомба усмртила младића (25), међу повријеђенима и малољетница
    19h 25m
    0