Romanija njeguje sjećanje na svoje solunce

14.11.2020. 13:29
0
IZVOR: SRNA

Sokolački i romanijski solunci još žive u sjećanjima ljudi ovoga kraja, a o njihovim sudbinama i junaštvima postoji bezbroj priča.

Branimir Đurković, predsjednik sokolačkog Udruženja potomaka i poštovalaca djela srpskih dobrovoljaca učesnika u odbrambenim ratovima Srbije od 1912. do 1918. godine, ističe da je okupljanje kod Spomenika solunskom dobrovoljcu u Sokocu prilika da se njeguju sjećanja na seljake-slobodare iz ovih krajeva.

Oni su "smogli snage da se odupru velikoj carevini i pomognu braći sa druge strane Drine u odbrani otadžbine", naglašava Đurković za Srnu.

On podsjeća da Udruženje potomaka i poštovalaca djela srpskih dobrovoljaca od 2008. godine obilježava 15. septembar - Dan početka proboja Solunskog fronta i 11. novembar - Dan primirja u Velikom ratu.

Na ovaj način najbolje se čuvaju od zaborava junaci sa područja Sokoca i okoline, koji su se priključili srpskoj i crnogorskoj vojsci u odbrani Srbije u ratovima od 1912. do 1918. godine, a sjećanje na njih prenosi se sa generacije na generaciju.

Iz sjećanja starijih potomaka solunaca sa Romanije, Đurković se rado sjeća priče o junaštvu Save Borovine iz sokolačkog sela Dolovi, za kojeg u vrijeme regrutovanja u austrougarsku vojsku nisu mogli da nađu odgovarajući broj uniforme jer je kao mlad i kršan momak imao 110 kilograma.

-Borovinu su, prema pričama saboraca, pogubili bugarski vojnici nakon što je teško ranjen sam ubio šest napadača u rovu - ispričao je Đurković.

Među dobrovoljcima sa Romanije ostala je i priča o Jovanu Zekoviću sa Glasinca, među prijateljima poznatom kao "velikom putniku", koji se poslije sedam godina vratio u rodno selo.

Đurković pominje i dobrovoljca Milivoja Ćajića iz sela Nepravdići, podno Romanije, koji je svojim potomcima nakon povratka kući prenio sve podatke o proboju do Odese i formiranju Prve srpske dobrovoljačke divizije.

Iz razgovora sa potomcima dobrovoljaca zanimljiva je i životna priča Mitra Bakmaza iz sela Kalimanići, koji se kao mladi regrut našao u austrougarskoj vojsci u pokretu na Srbiju.

-Uspio je da se sa prijateljem sakrije ispod poznatog mosta na Žepi, a potom priključi crnogorskoj vojsci, pređe Albaniju i vrati kući nakon završetka Prvog rata -  navodi Đurković.

Treba napomenuti da je sa istom puškom Bakmaz izašao i iz Drugog svjetskog rata i umro šezdesetih godina prošlog vijeka u rodnim Kalimanićima.

Dobrovoljac Pero Škiljević iz sela Krajišići, na liniji između Olova i Sokoca, prema priči koja još živi u tom kraju, bio je jedan od pratilaca vojvode Živojina Mišića.

U porodici Krsmanović iz Bijele Vode, kaže Đurković, prenose mladim generacijama kako njihov Arsen nije mogao da prepozna svog starijeg brata preživjelog solunca Maksima kada ga je sreo pri povratku u rodno selo.

U sokolačkom selu Kruševci, navodi Đurković, i danas živi sjećanje starijih mještana da se jedan od dobrovoljaca iz porodice Radović iz ropstva u rodno selo vratio nakon sedam godina, i to na dan kada je njegova supruga trebala da se preuda, ali se, čuvši glas da muž stiže, predomislila i ostala u Radovićima.

Đurković navodi da je sa područja tadašnje opštine Glasinac, koja je pripadala Rogatičkom srezu, jedan od najmlađih dobrovoljaca bio Milivoje Gavrilović iz sela Margetići.

On se i danas prisjeća priče starijih, prema kojoj je, u znak zahvalnosti dobrovoljcima sa Glasinca i Romanije, kralj Aleksandar Karađorđević ličnim sredstvima pomogao da se od 1936. godine izgradi vodovod sa izvora Geruša do Pavičića na Glasinačkom polju, sa kojeg se i danas napaja više od 10 sela.

Đurković napominje da su na Spomeniku solunskom dobrovoljcu upisana 363 imena dobrovoljaca iz ovih krajeva, među kojima ima i muslimana, koji su zajedno sa komšijama Srbima, pošli u rat protiv okupatora.

On ističe da se potomci dobrovoljaca i dalje obraćaju Udruženju potomaka i poštovalaca djela srpskih dobrovoljaca učesnika u odbrambenim ratovima Srbije od 1912. do 1918. godine sa zahtjevima da se imena njihovih predaka upišu na ovo spomen-obilježje, te poručuje da za to treba da pribave potrebnu dokumentaciju iz nekog od arhiva bivše Jugoslavije i prijave se Udruženju.

Prema riječima Đurkovića, o sudbinama dobrovoljaca napisane su mnoge knjige, ali životni put svakog od njih je priča za sebe koje potomci čuvaju kao uspomene na vrijeme u kojem su seljaci-slobodari, prolazeći Albansku golgotu, stali na put Centralnim silama i promijenili istoriju i kartu tadašnje Evrope. 

Komentari 0
Povezane vijesti
Sokolac: Uspjeh srednjoškolaca na BEOSEF festivalu Sokolac: Uspjeh srednjoškolaca na BEOSEF festivalu
Zabrana saobraćaja za teretna vozila preko Romanije Zabrana saobraćaja za teretna vozila preko Romanije
Magistralni putevi očišćeni, dalekovodi bez napona Magistralni putevi očišćeni, dalekovodi bez napona
Najčitanije
  • Sarajlije „okupirale“ Istočno Novo Sarajevo, trgovci imali pune ruke posla (FOTO)
    12h 4m
    0
  • Povlače se novčanice od 10,20,50 i 100 KM: Šta trebate znati
    13h 51m
    0
  • Raste cijena prasića u Srpskoj
    18h 47m
    0
  • Sokolac: Uspjeh srednjoškolaca na BEOSEF festivalu
    20h 7m
    0
  • Detalji tragedije u Kninu: Bomba usmrtila mladića (25), među povrijeđenima i maloljetnica
    21h 17m
    0