Русија је обезбијеђена залихама и ресурсима нафте у наредних 150 година, ако се има у виду тренутна количина експлоатације, рекао је за Спутњик шеф одјељења у Центру за стратешке развоје Русије Александар Амирагјан.
- Залихе и ресурси нафте укупно се процјењују на око 87 милијарди тона, што може да обезбиједи експлоатацију нафте у периоду од преко 150 година, полазећи од тренутних годишњих обима производње - рекао је експерт.
Према подацима на почетку 2021. године залихе у Русији у свим категоријама износиле су око 31 милијарду тона, што омогућава производњу у наредних 60-65 година, напомиње Амирагјан.
Истовремено наглашава да земља располаже и ресурсима нафте (око 56 милијарди тона), али да то захтијева додатне напоре како би се пребацили у категорију резерви.
Како оцјењује експерт, са становишта међународне потражње нема ограничења за развој производње нафте у Русији – потражња ће бити висока најмање до 2040. године.
Са друге стране, додаје Амирагјан, производња нафте у Русији не зависи превише од свјетских цијена сировине. То је повезано са ниским трошковима њене производње, прије свега због „старих“ традиционалних налазишта, али и уређеном пореском политиком у нафтној индустрији.
Нафтне санкције Запада су ступиле на снагу 5. децембра: Европска унија престала је да увози руску нафту која се транспортује морем, а земље Г7, Аустралија и Европска унија наметнуле су ограничење цијене за нафту која се транспортује морем на 60 долара по барелу.