Rusija je obezbijeđena zalihama i resursima nafte u narednih 150 godina, ako se ima u vidu trenutna količina eksploatacije, rekao je za Sputnjik šef odjeljenja u Centru za strateške razvoje Rusije Aleksandar Amiragjan.
- Zalihe i resursi nafte ukupno se procjenjuju na oko 87 milijardi tona, što može da obezbijedi eksploataciju nafte u periodu od preko 150 godina, polazeći od trenutnih godišnjih obima proizvodnje - rekao je ekspert.
Prema podacima na početku 2021. godine zalihe u Rusiji u svim kategorijama iznosile su oko 31 milijardu tona, što omogućava proizvodnju u narednih 60-65 godina, napominje Amiragjan.
Istovremeno naglašava da zemlja raspolaže i resursima nafte (oko 56 milijardi tona), ali da to zahtijeva dodatne napore kako bi se prebacili u kategoriju rezervi.
Kako ocjenjuje ekspert, sa stanovišta međunarodne potražnje nema ograničenja za razvoj proizvodnje nafte u Rusiji – potražnja će biti visoka najmanje do 2040. godine.
Sa druge strane, dodaje Amiragjan, proizvodnja nafte u Rusiji ne zavisi previše od svjetskih cijena sirovine. To je povezano sa niskim troškovima njene proizvodnje, prije svega zbog „starih“ tradicionalnih nalazišta, ali i uređenom poreskom politikom u naftnoj industriji.
Naftne sankcije Zapada su stupile na snagu 5. decembra: Evropska unija prestala je da uvozi rusku naftu koja se transportuje morem, a zemlje G7, Australija i Evropska unija nametnule su ograničenje cijene za naftu koja se transportuje morem na 60 dolara po barelu.