У периоду од 1. марта до 31. аугуста 2020. Међународни аеродром Сарајево забиљежио је смањење физичког обима авио-операција за 70 одсто и физичког обима путника од 90 одсто у односу на исти период претходне године.
Авио-индустрија је једна од привредних грана које су највише погођене пандемијом корона вируса. И Међународни аеродром Сарајево у овом тренутку дијели судбину бројних других аеродрома широм свијета – навео је Бајић за Фену.
Прецизирао је да је прошле године током јуна, јула и аугуста кроз сарајевски аеродром прошло скоро 480.000 путника.
– Због рестриктивних мјера које су на снази у већини земаља свијета и врло компликованих услова путовања у погледу неопходне путне документације, те других фактора попут страха од заразе и смањења куповне моћи грађана, већина њих се нерадо одлучује за путовања, посебно она туристичка. Тако смо заиста три мјесеца ове године опслужили тек око 39.000 путника – рекао је Бајић.
Додао је да је и број авио-превозника битно редукован у односу на претходну годину и тренутно за Сарајево лети шест компанија – Туркиш Ерлајнс (Истанбул) са седам летова седмично, Пегасус (Истанбул) са четири лета, Аустриан Ерлајнс (Беч) осам летова седмично, Ер Србија (Београд) три лета, Флајдубаи (Дубаи) четири лета и Кроатиа Ерлајнс (Загреб) један лет седмично.
У истом периоду прошле године Сарајево је путем 16 компанија било директно повезано са двадесетак дестинација.
Бајић је истакао да Међународни аеродром Сарајево интензивно ради на повећању броја летова и повратку авио-компанија које су услијед негативних посљедица изазваних пандемијом корона вируса, значајног пада потражње, као и рестрикција за улазак биле приморане обуставити или редуковати своје летове за Сарајево.
– У зимском реду летења 2020./2021. не очекујемо значајно повећање броја седмичних летова. Повратка авио-компанија у већем обиму, као и увођење нових авио-компанија и дестинација је извјесније од љетног реда летања 2021. Одлука Савјета министара БиХ о отварању границе за све стране држављане који имају негативан ПЦР тест је корак према успостављању редовнијег промета и лаганог повратка у нормалне токове – казао је Бајић.
Додао је да се ради економског одржања пословања и очувања радних мјеста на Међународном аеродрому Сарајево примјењују мјере штедње и рационализације трошкова у свим сегментима.
– Због свега тога и динамика извођења радова на пројекту проширења аеродрома је успорена – нагласио је Бајић.