Српска демократска странка је у бољем здрављу него што је то било прије неколико мјесеци. Идемо напријед, унутрашње кохезије је све више, а ако имамо јасне властите политичке циљеве за будућност све и сваке подјеле ће блиједити.
То у интервјуу за Српскаинфо каже предсједник СДС Мирко Шаровић, одговарајући на питање да ли су његовим избором за лидера престале подјеле у партији на оне који су за неку врсту каолиције са СНСД и на оне који су против.
– Снага сваке странке мјери се и зависи од одговорности најодговорнијих у њој. Ако неко „искаче“ трпи цијела странка и то је једноставна формула. Политика СДС је само једна, нема их више. Њени паметни појединци ће странку мијењати на боље, изнутра, а енергију и свој потенцијал ће трошити на политичке противнике, а не на страначке колеге. Ко се у то не уклапа – отпашће сам – каже Шаровић у достављеним одговорима.
Да ли је могуће реализовати иједан закључак усвојен на посебној сједници Народне скупштине РС о неуставној трансформацији Дејтона?
СНСД је са неким закључцима, посебно оним који се односе на бонска овлашћења и високог представника, закаснио најмање 13 година. Задње масовне смјене биле су негдје у то вријеме и кад смо их ми из СДС молили да нас подрже и осуде одстрањивање из политичког живота функционера и чланова СДС, нису нас подржавали. Тада им подршка нама није одговарала јер су на уништењу Српске демократске странке они профитирали. У то вријеме масовно су прихватали пренос надлежности на ниво Босне и Херцеговине, а сад кроз закључке Народне скупштине рачунајући на наше кратко памћење и грлато траже враћање Републици Српској отетих надлежности.
Ми из СДС их питамо гдје сте били 1999. кад је смјењиван предсједник РС Никола Поплашен, 2004. и 2005. године кад је смијењено више од 100 званичника и угледних личности из Републике Српске и сатрвена Српска демократска странка. Због тога ми неки од закључака Народне скупштине креирани у СНСД-овој режији више личе на прање властите савјести и покушај амнестирања од властите одговорности.
Зар стварно није било могуће да се постигне политичко јединство власти и опозиције у Народној скупштини за посебну сједницу? Милорад Додик вам је неколико пута нудио да се договорите, чак је опет понудио и заједнички улазак у власт на нивоу БиХ.
Политичко јединство око важних, крупних ствари, великих заједничких интереса увијек је потребно, али за такве тренутке подразумијева се договарање и заједнички рад на документима који ће носити печат заједништва, а посебну толеранцију и осјећај те потребе за саборност треба да има тренутно најјача странка. За ову посебну сједницу нама из СДС и ПДП сервирали су као основу за рад ужасан документ препун лажи и историјских фалсификата, као и закључке које до засиједања скупштине нисмо ни видјели. Јесте, разговарао сам с Додиком, али када сам од њега тражио да повуче информацију и да заједнички креирамо све документе, није пристао. По Додику и СНСД, јединство је како ја кажем. По нама из СДС, јединства нема без заједничког рада.
Шта значи деблокада Представничког дома БиХ, коју сте најавили?
Прије свега, то ће означити пораз снага који су своје циљеве, чак и кад су легитимни, покушали да рјешавају на бруталан начин доводећи у питање десетине развојних пројеката у Републици Српској.
Како коментаришете то што су СНСД и Српски клуб тек недавно доставили приједлог за именовање својих посланика у сталне комисије Представничког дома?
То је требало да ураде прије 11 мјесеци. Док су могли вршили су отворену опстукцију и блокаду Представничког дома, а када су схватили да смо озбиљни у намјери да омогућимо рад Парламента и да ће се то десити без њих, повукли су овај потез. Штета због ове њихове деструкције за Републику Српску мјери се стотинама милиона конвертибилних марака пропалих инвестиција и то јесте суштински разлог покретања ове наше иницијативе.
У СНСД кажу да су то учинили јер СДС и ПДП у заједничким институцијама БиХ „настављају са оркестрираним дјеловањем против Републике Српске и њених институција“?
То је њихов јефтини трик. Добро је све оно што они раде, то је то јединство, али само како они кажу, али ако неко ради другачије онда је то издаја, дјеловање против интереса Републике Српске, српског народа и гомила других глупости. Њихова ретроградна тактика у Представничком дому је уствари типичан примјер дјеловања против интереса Српске. Предали смо захтјев за хитну сједницу како бисмо Пословник прилагодили овом тренутку. Ништа не мијењамо суштински, само да посланици за своју плату од 5.000 КМ раде. Овако, примили су до сада скоро 100.000 КМ са доприносима, а неки за годину дана нису крочили у Парламент правдајући то патриотизмом.
Зашто на Савјету министара БиХ гласањем дефинитивно нисте оборили фамозни АНП, умјесто што га небројено пута скидате с дневног реда?
Дневни ред сједнице Савјета министара БиХ предлаже по закону увијек предсједавајући и од њега искључиво зависи да ли ће се неко питање наћи на Приједлогу дневног реда сједнице или не. Ако нам се нека тачка не свиђа или смо против ње, ми је можемо само „обарати“ гласањем против ње приликом утврђивања дневног реда.
Један кандидат у Сребреници
Да ли сте за то да српске странке поново имају заједничког кандидата за начелника општине Сребреница и може ли то да буде Младен Грујичић?
Сребреница је важна локална заједница у Републици Српској и ради општег интереса, прије свега грађана, подржавам договор политичких странака ради окупљања око заједничког кандидата за начелника. Треба нам мудрости у вођењу Сребренице и то прије свега зависи од начелника. Да ли је то Младен Грујичић? Саслушаћемо шта о његовом текућем мандату мисли СДС из Сребренице.
Скоро историјски подухват
Шта сматрате својим највећим успјехом на позицији министра спољне трговине и економскох односа БиХ?
Ово Министарство сам учинио познатим, корисним и важним, напросто, сам га „открио“ за ширу јавност, привреднике… Ова чињеница чини ми се посебно битном. С друге стране, достизање ЕУ стандарда у различитим областима, као мој стратешки циљ у раду, порушио је границе у трговини Босне и Херцеговине са свијетом, посебно Европском унијом и ово достигнуће сматрам својим значајним успјехом. Добијање дозволе за извоз млијека у ЕУ само је један, симболичан примјер у овом скоро историјском подухвату.