Министар спољне трговине и економских односа у Савјету министара у техничком мандату Мирко Шаровић изјавио је данас у Сарајеву да би у првој седмици новембра требало да буду завршене све припреме и отпочне откуп живе стоке, односно бикова за извоз у Турску.
Шаровић је рекао новинарима да је прије два мјесеца са Турском постигнут договор о извозу јунећег меса, али да турска страна касни са регулисањем свог статуса у БиХ.
-Турски увозник, који је добио овај посао од њихове дирекције за месо и млијеко, касни са регулисањем свог статуса у БиХ - од пријаве компаније до одабира клаонице- прецизирао је Шаровић.
Он је навео да је због тога у два наврата разговарао са њиховим званичницима у посљедњих мјесец дана.
-Њихово је увјеравање да је 1. новембар, тј. прва седмица новембра када ће да изврше све потребне припреме и да почну са откупом живе стоке, односно бикова за извоз у Турску. То је кључни предуслов- рекао је Шаровић, истичући да је врло важно да извоз у Турску почне што прије.
Шаровић је додао да се неки вишкови јунећег меса у БиХ смањују захваљујући извозу у Либан.
Министар спољне трговине и економских односа рекао је да нема неконтролисаног увоза меса у БиХ, те да је ријеч о процесу који је либеризован Цефтом.
-Он се само може у одређеним ситуацијама ограничити - због појаве одређених болести, и то ради Министарство, односно надлежна канцеларија- објаснио је Шаровић и као примјер навео актуелни случај са увозом свињског и пилећег меса из земаља које не испуњавају одређене услове.
Он је констатовао да постоји могућност увођења прелевмана када постоји велики поремећај на тржишту у БиХ, али да то морају покренути произвођачи, као и да се у том случају процес води са Европском комисијом.
Говорећи о иницијативи Србије, Албаније и Сјеверне Македоније за успостављање такозваног малог Шенгена, Шаровић је рекао да та иницијатива има смисла ако све земље Балкана буду укључене у њу.
Он је поновио да та иницијатива у суштини значи унапређење слободне економије у зони Цефте, односно афирмацију основних принципа ЕУ - а то су слободни проток људи, робе, капитала и услуга.
Шаровић је додао да би "мали Шенген" омогућио и слободан проток људи и радне снаге, као и признавање њихових квалификација.