Данас је Свјетски дан чоколаде, једне од омиљених посластица. Редовна конзумација чоколаде с високим постотком какаа смањује ризик од добијања срчаних болести, јача концентрацију и памћење те пружа осјећај задовољства, али ту су и неке мање познате чињенице.
Чоколади су посвећена два свјетска дана, 7. јул и 13. септембар. На данашњи дан 1550. године вјерује се да је какао први пут стигао у Европу, док је 13. септембар дан рођена Милтона Хершија, оснивача једне од највећих фабрика чоколаде у свијету.
А ово је седам мање познатих чињеница о овој посластици.
1. Чоколада се добија мијешањем какаа и шећера. Бијела се чоколада због тога уопште не може назвати чоколадом, с обзиром на то да у овим бијелим плочицама нема какаа, ни какаовог сирупа.
2. Белгијанци су међу највећим произвођачима чоколаде у свијету, а аеродром у Бриселу је мјесто на којем се продаје највеће количине чоколаде – чак 800 тона годишње.
3. Истраживање из 2013. године показало је да ће мирис чоколаде у књижари повећати продају љубавних романа за 40 одсто.
4. Више од двије трећине свјетског какаа производи се у Африци, док Обала Слоноваче сама произведе 33 одсто свјетских залиха.
5. Рут Вејкфилд творац је кекса с комадићима чоколаде (chocolate chip cookie) која је продала рецепт једној америчкој фабрици у замјену за доживотну залиху чоколаде.
6. Филмски радници на сету воле да за лажну крв користите сируп од бобичастог воћа, али у ери “црно-бијелих” филмова у те су се сврхе користили чоколадни умаци. С њима је снимљена и легендарна сцена под тушем у филму "Психо" Алфреда Хичкока.
7. Свјетска индустрија чоколаде годишње заради 110 милијарди америчких долара. За поређење, на Дан заљубљених у САД-у се прода пет одсто укупне количине чоколаде у години дана.