Министар здравља и социјалне заштите Републике Српске Ален Шеранић изјавио је данас у Бањалуци да труднице и дојиље треба да се вакцинишу против вируса корона и да студије јасно говоре да је вакцинација ових категорија безбједна.
Приликом посјете здравственој установи специјализованој за медицински потпомогнуту оплодњу "Медико ес", Шеранић је навео да и гинеколози препоручују вакцинацију и да треба скинути синтагму да се у трудноћи не вакцинише.
- Дојиљама се, такође, препоручује да се вакцинишу. На почетку саме пандемије је било различитих мишљења, али сада имамо студије које јасно говоре да је вакцинација трудница безбједна и потребна - рекао је Шеранић новинарима.
Шеранић је подсјетио да је посљедњих мјесеци широм свијета, а нажалост и у Универзитетском клиничком центру Републике Српске, било неколико случајева породиља обољелих од ковида са смртним исходом.
- Ово је сада "епидемија невакцинисаних". Та лица завршавају у нашим здравственим установа са тежим клиничким сликама и њихово лијечење је знатно дуже. Деси се да и вакцинисана лица заврше у болници, али процес њиховог опоравка је далеко бржи - истакао је Шеранић.
Говорећи о раду "Медико еса" поводом Европске недјеље борбе против стерилитета, Шеранић је нагласио да ова клиника остварује одличне резултате, те да је Република Српска посљедњих година доста напредовала у овом сегменту.
- Ту мислим и на легислативни оквир. Познато је да је први пут донесен закон о биомедицински потпомогнутој оплодњи што је дало оквир и указало на правац којим треба да се иде. На бази тог закона Влада је донијела стратегију унапређење сексуалног и репродуктивног здравља које има своје сегменте који се тичу ове проблематике - подсјетио је Шеранић.
Искорак је, тврди Шеранић, начинио и Фонд здравственог осигурања, који финансира три покушаја вантјелесне оплодње, те локалне заједнице, које такође помажу паровима који желе потомство, а боре се са стерилитетом.
Шеранић је истакао да Фонд годишње финансира од 620 до 630 покушаја вантјелесне оплодње.
- Расте број потврђених клиничких трудноћа, које су везане за ову клинику, а који достиже до 50 одсто, што говори да је сваки други покушај успјешан. То је сјајан резултат - навео је Шеранић.
Медицински директор "Медико еса" Весна Чулић подсјетила је да се ова здравствена установа првенствено бави лијечењем стерилитета и да је у систему здравства Републике Српске ово водећа установа у лијечењу неплодности.
- Откако сарађујемо са Фондом здравства можемо се похвалити да имамо више од 1.600 беба, те да водимо рачуна о свим методама које помажу да дођемо до резултата - рекла је Чулићева.
Zanimljiv podatak je da je prva uspješna vakcinacija protiv velikih boginja obavljena u Engleskoj 1796. godine a da kod nas, 225 godina kasnije, postoje pametnjakovići koji osporavaju medicinsku nauku.