Уколико сте ви у могућности да у неко вријеме, које је дозвољено за кретање, сами прошетате, то може бити нешто што је добро. Ипак, без обзира на све то, дајте да се пробамо стрпити петнаест дана, остати кући, као што се и поручује широм региона и да уопште не долазимо у прилику да са неким поразговарамо, поручује министар здравља и социјалне заштите Републике Српске Ален Шеранић.
Он додаје да свака рестриктивна мјера долази због тога што се не понашамо у складу са оним што смо препоручили и да то треба гледати са те стране.
– Не можете ви проћи поред пријатеља тек тако. Дакле, ја не вјерујем да ће неко проћи поред свог пријатеља тек тако, него ће стати и размијенити одређене информације или разговарати, што може донијети ризик од преноса вируса. Ево, и ја поручујем и апелујем, дајте да се у сљедећих 15-так до 20 дана стрпимо. Биће времена када ћемо се вратити својој нормалној свакодневној рутини, и када ће ово бити иза нас – рекао је Шеранић у интервјуу за магазин „Бука“.
Он истиче и да је оптимиста у погледу онога што се очекује да се деси у том наредном периоду.
– Што се тиче саме епидемије, ми њу фазно гледамо и зато су та предвиђања двије по двије седмице, размишљајући прије свега шта се дешава код нас и у околини. Епидемија ће стати. Који ће то тачно датум, често ме то питају, на то је тешко одговорити и он зависи прије свега од нас самих. Када бих ја био сам и када би се ова ствар односила само на мене, онда бих лако могао рећи тачан датум. Али пуно је нас свих заједно у свему овоме. Ако се наставимо понашати онако како се понашамо, а мислим да се добро понашамо и да је мањина оних који се не понашају одговорно, мислим да ћемо прије изаћи из свега овога – поручује, између осталог, министар Шеранић.
По његовим ријечима, различите су врсте претпоставки о току епидемије.
– Гледао сам колеге из Хрватске, који говоре отприлике април-мај да остану ти репови епидемије, а јун да ће бити тај, јер је њима занимљив због туристичке сезоне. Мислим да требамо размишљати фазно. Свака епидемија има свој почетак, свој врхунац и свој крај и ништа то није неуобичајено и за неке претходне. Ево, очекујем да ћемо у мају поново сјести и видјети шта и како, а да ће нам април вјероватно проћи у овим мјерама и начину понашања, ако не буде ништа било у региону што би се могло пресликати и на нас – оптимистичан је Шеранић.
Он истиче и да као епидемиолог нема дилеме у вези са мјерама које се проводе у Српској, у смислу да ли их треба провести, без обзира на то што то нису једноставне мјере, јер ремете функционисање људи у њиховом свакодневном животу.
– Мислим да их треба спровести. Драго ми је што ме политика испратила у том смислу и дала подршку струци у Републици Српској. Мислим да то више није ствар нас самих, како говоримо о тим мјерама, него и околине, која говори о њима. На крају крајева, подаци показују шта и на који начин радимо. Жао ми је због изгубљених живота и то је нешто што се дешава у оваквим ситуацијама, али, ево, ту смо да ово прођемо са што мање посљедица – каже Шеранић.
Још пуно тога не знамо о вирусу
Како је рекао за вирус корона, за овај сој који се конкретно назива SARS CoV2, немамо праве карактеристичке податке.
– С обзиром на то да је он ту од децембра прошле године, требаће нам цијела ова година, да се микробиолошки и епидемиолошки испрати његово понашање и да се испита сам вирус, да бисмо могли нешто конкретно о њему рећи. Ово све што имамо досад, базира се на прелиминарним студијама, које су рађене прије свега у Кини, али и у Италији и у другим земљама, гдје су успјели да ураде екстракцију вируса и да га генетски комплетно прате, а да би могли да ураде адекватна истраживања овог вируса. Оно што засигурно показује овај вирус, јесте да знамо начин његовог ширења, пут ширења, мјесто улаза саме инфекције, што је епидемиолошки значајно, како бисмо могли дјеловати кроз различите врсте превентивних мјера – каже министар здравља Републике Српске.