Директор Дома здравља „Источно Сарајево“ Дејан Шешељ у разговору за портал Катера рекао је да се комплетно руководство и медицински радници ове здравствене установе успјешно боре против пандемије вируса корона.
- Радници Дома здравља су дали више од својих могућности у протеклом периоду. Само кроз РТГ службе је пролазило по 150 пацијената, док је ковид амбуланта радила у три смјене, са шест љекара и медицинских сестара – каже Шешељ.
Он истиче да је данас ситуација доста повољнија, посебно захваљујући имунизацији становништва општина Источно Ново Сарајево и Источна Илиџа, на чијем простору дјелује ова здравствена установа.
- Јасно ми је и уколико је било незадовољства пацијената у протеклом периоду, али погледамо опште резултате, Дом здравља је ефикасно одговорио на све потребе и захтјеве пацијената, сваки пацијент био уредно примљен и адекватно лијечен, те упућиван у болницу ако је за то било потребе – каже Шешељ.
Према његовим ријечима, током пандемије рад породичних служби је био отежан, јер су љекари из тих служби често преусмјеравани да раде и у ковид амбуланти, посебно током имунизације становништва.
- Проблем са којим се Дом здравља тренутно сусреће јесте дефицит кадра када су у питању љекари и са данашњим даном, према подацима Бироа за запошљавање, на подручју општина Источно Ново Сарајево и Источна Илиџа немамо ниједног љекара на евиденцији бироа – каже Шешељ.
Он додаје да у протеклом периоду колектив ове здравствене установе „појачала“ два љекара, која су дошла из Фоче и Зворника.
- С друге стране, два љекара су нам отишла на специјализацију у Болницу „Србија“, а имамо неке најаве да ће још два љекара, такође, ићи на специјализацију. Тренутно, имамо и пет љекара који су већ на специјализацијама, што је и наше опредјељење за континуираном едукацијом – каже Шешељ.
У оквиру Дома здравља „Источно Сарајево“ функционишу и подручне амбуланте опште и породичне медицине Лукавица, Миљевићи, Тилава, Војковићи и Младичко Поље.
Шешељ истиче да се сви пацијенти који се јаве љекарима Дома здравља, било да је централна зграда или подручне амбуланте, а имају симптоме ковида, шаљу љекару у ковид амбуланту, који након прегледа одређује њихов даљи ток лијечења.
- На тај начин смо заштитили породичну медицину и љекаре, јер смо у одређеном проблему раније имали ситуацију гдје је више љекара било заражено. На овај начин смо тај проблем углавном ријешили – каже Шешељ и додаје да разумије негодовање појединих грађана када су у питању подручне амбуланте.
Према његовим ријечима, Дом здравља „Источно Сарајево“ је једна од водећих здравствених установа у Српској по броју имунизованих становника.
- Велики број стаовника двије општине је вакцинисан са обје дозе, њих око 5.000, док је око 3.000 грађана примило прву и чека на другу дозу вакцине – додаје Шешељ.
Каже да је имунизација становништва тренутно у стагнацији, али и поред тога, око 30 до 50 пацијената се дневно јави у ковид амбуланту и жели да се вакцинише.
Према најновијим подацима, на подручју општина Источно Ново Сарајево и Источна Илиџа до сада је вакцинисано 6.765, док је ревакцинисано 6.393 становника.
Додаје да је Дом здравља „Источно Сарајево“ успјешно одговорио задацима који су се испред њега нашли током пандемије вируса корона, те да уз велике напоре медицинских радника се и даље успјешно боре против овог вируса.